Dysfunkční menstruační krvácení

Odborný název

Menoragie

Symptomy

 • krvácení trvající déle než sedm dní
 • velmi silné menstruační krvácení
 • velké krevní sraženiny přítomné v menstruační krvi
 • špinění nebo krvácení mezi mentruacemi, únava, dušnost

Co je to?

Dysfunkční menstruační krvácení (menoragie) je velmi těžké nebo dlouhotrvající menstruační krvácení. Přičinou může být hormonální nerovnováha, zánětlivé onemocnění při užívání nitroděložního tělíska, děložní myomy, abnormální těhotenství. U některých žen je krvácení natolik závažné, že znemožňuje ženě normálně fungovat a dále také může způsobit chudokrevnost. Léčba většinou spočívá v podávání antikoncepčních pilulek, hormononální terapii nebo v chirurgickém zákroku.

Jaký je vývoj nemoci?

Menoragie se obvykle vyskytuje u žen nad 30 let. Menstruace bývá pravidelná, ale může se objevit silné krvácení, které trvá déle než sedm dní. Můžete mít také bolesti břicha. Můžete mít pocit, že menorrhagia zasahuje do vašich každodenních činností, ovlivňuje vaši náladu a snižuje kvalitu života. Pokud se u Vás objeví anémie, můžete mít příznaky jako dušnost, bušení srdce a únava. Ty mohou vyžadovat hospitalizaci pro případnou transfuzi a zahájení intravenózní estrogenové terapie. Léčba menoragie závisí na příčině. Lékař také určí léčbu na základě faktorů jako je váš věk, snaha o těhotenství a také v závislosti na zdravotním stavu.

Profylaxe a prevence

Prevence je velmi obtížná, protože se přesně neví, co je příčinnou tohoto stavu. Doporučit lze dodržovat zdravý životní styl – vhodná strava, dostatečný příjem tekutin, dostatek pohybové aktivita, vyvarovat se stresu, kouření a požívání většího množství alkoholu a kofeinu.

Léčba

Léčby menoragie se zaměřuje na snížení průtoku krve. Může zahrnovat:

 • Nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID)
 • Suplementace železa, pokud máte také anémii
 • Perorální antikoncepce
 • Hormonální terapie, nitroděložní tělísko
 • Léky na zvýšení krevní srážlivosti
 • Operativní hysterektomie
 • Ablace endometria nebo resekce endometria
 • Hysterektomie

Domácí léčení

Pokud trpíte menoragií, jezte potraviny, které obsahují hodně železa - například pšeničné otruby, špenát, brokolici, melasu, sušené ovoce a o železa obohacený chléb, těstoviny a cereálie. Tímto můžete snížit riziko rozvoje anémie. Také jezte potraviny s vysokým obsahem vitamínu C - např. pomeranče a grapefruity. Vitamín C pomáha tělu vstřebávat železo. Případně si můžete zakoupit doplňky stravy. Udržujte si vhodnou tělesnou hmotnost. Snížit příznaky by mělo také pravidelné popíjení heřmánkového čaje.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Navštivte svého lékaře, pokud máte velmi silné menstruační krvácení nebo pokud trvá déle než sedm dní. Pokud budete pociťovat závratě nebo slabost, pokud máte potíže s dýcháním nebo máte těžší menstruační krvácení, než je obvyklé, vyhledejte okamžitou lékařskou péči.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

 1. Jaké vyšetření potřebuji?
 2. Jaký typ léčby je v této fázi vhodný?
 3. Měl bych užívat železo nebo jiné doplňky pro předcházení anemii?

Jak bude probíhat vyšetření?

Váš lékař odebere anamnézu a provede kompletní fyzikální vyšetření, a může požadovat odběry krve nebo těhotenstký test; ultrazvuk; biopsii endometria; hysteroskopii (vyšetření děložního čípku a vejcovodů pomocí nástroje vloženého do pochvy); nebo dilataci a kyretáž.

Rizikové faktory

dospívající dívky, ženy před menopauzou, poruchy krevní srážlivosti v osobní nebo rodinné anamnéze, obezita

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses