Menopauza

Symptomy

nepravidelná menstruace, chybějící menstruace, návaly horka, poruchy spánku, noční pocení, vaginální suchost, vaginální infekce, inkontinence moči, změny nálady, menší zájem o sex, zapomnětlivost, potíže se soustředěním, ochabování svalů, zvýšené ukládání tuku zejména v pase, ztuhlost, bolestivost

Co je to?

Menopauza je normální období v životě ženy, kdy dochází k zastavení menstruačního cyklu, čímž se vytrácí možnost otěhotnět. Průměrný věk nástupu menopauzy je 50 let. Menopauza může způsobit návaly horka, vaginální suchost, změny nálady, problémy s pamětí a spánkem a inkontinenci moči. Přibližně ve stejné době  začíná docházet k úbytku kostní hmoty a ke zvyšování hladiny cholesterolu, což zvyšuje riziko srdečního onemocnění. Řada léků může léčit symptomy menopauzy, mohou být také podávány léky pro léčbu osteoporózy a na snížení cholesterolu. Po menopauze, nastává postmenopauzální období, které již trvá po zbytek života ženy.

Jaký je vývoj nemoci?

Příznaky jako jsou návaly horka, změny nálady a suchost se mohou objevit 5-10 let před poslední menstruací. Můžete mít také potíže se soustředěním se a můžete pozorovat zvýšené ukládání tuků v oblasti pasu. Většina příznaků je dočasná a nemusíte je nijak řešit, pokud vás neobtěžují. Pokud vás obtěžují může pomoci změna životního stylu a podání specifických léčiv. Hormonální léčba estrogenem a progesteronem je nejúčinnější léčba pro návaly horka a další příznaky. Ale tyto hormony mohou také zvýšit riziko vzniku krevních sraženin, infarkt myokardu, cévní mozkové příhody, rakoviny prsu a onemocnění žlučníku, a to zejména v případě, pokud budou užívány delší dobu. Reprodukční období je považováno za ukončené, pokud nedošlo k menstruačnímu krvácení po dobu jednoho roku.

Profylaxe a prevence

Jedná se zcela přirozený pochod v těle ženy.

Léčba

Léčba příznaků menopauzy může zahrnovat:

 • Změnu životního stylu
 • Pravidelné cvičení
 • Hormonální terapie pro snížení návalů horka, snížení úbytku kostní hmoty a k léčbě vaginální suchosti
 • Hormonální substituční terapie
 • Selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI) (obvykle se používají k léčbě deprese a úzkosti); klonidin, léky na krevní tlak; gabapentin, antiepileptika
 • K prevenci a léčbě úbytku kostní hmoty: bisfosfonáty, raloxifen a kalcitonin v nosním spreji
 • Lubrikační gely při suchosti vaginální sliznice

Domácí léčení

Tyto strategie domácí péče mohou snížit nebo zmírnit návaly horka:

 • Jakmile se objeví návaly, přemístěte se na klidné a chladné místo a napijte se studené vody.
 • Snažte si povšimnout, kdy se návaly horka objevují. To vám může pomoci najít vyvolávající příčinu (často se jedná o pikantní jídla, kofein a alkohol)
 • Pravidelně cvičte.
 • Spěte v chladné místnosti
 • Z bylinek je na snížení návalů vhodný šalvějový čaj.

Proti depresi, úzkostem a strachu je vhodný čaj z třezalky tečkované.

Zvyšte příjem vitaminů B a C, vápníku, hořčíku, zinku, železa a selenu. V období menopauzy se dodporučuje zvýšená konzumace sóji.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Dbejte na pravidelná gynekologická vyšetření. Navštivte svého lékaře, pokud máte nepříjemné symptomy poukazující na menopauzu.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

 1. Jedná se o menopauzu?
 2. Co mohu udělat pro zmírnění návalů horka a jiných příznaků?
 3. Je pro mě hormonální léčba vhodná?
 4. Co mohu udělat pro prevenci osteoporózy?
 5. Kdy mé příznaky odezní?

Jak bude probíhat vyšetření?

Váš lékař může provést krevní testy k určení hladiny estrogenu a folikuly stimulujícího hormonu, který umožňuje produkci vajíček ve vaječnících. Pravděpodobně vám provede další vyšetření jako je např. ultrazvuk.

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses