Diagnózy

Meniérova choroba

Symptomy

závrať, ztráta rovnováhy, nevolnost, zvracení, ztráta sluchu, zvonění v uších, pocit tlaku v uchu

Co je to?

Ménièrova nemoc je chronické onemocnění vnitřního ucha, které způsobuje závrať, ztrátu rovnováhy, zvonění v uších a poruchu sluchu. Příčinou jsou složité změny v tekutině ve vnitřním uchu, čímž dochází k poruše rovnováhy. Menierova choroba se obvykle vyskytuje pouze v jednom uchu, i když 10 -20 % lidí mají postiženy obě uši. Nikdo neví, co je příčinou onemocnění, ale spekuluje se o vlivu dědičnosti. Konzumace stravy s nízkým obsahem sodíku a užívání léků může pomoci lidem vyrovnat se s tímto onemocnění.

Jaký je vývoj nemoci?

Prvními příznaky může být pocit zvonění v uších a pocit plnosti v uchu. Závrať přichází náhle, takže je těžké chodit nebo stát ve vzpřímené poloze. Mohou se objevit nevolnost a zvracení. Ataky mohou trvat od několika minut do několika hodin. Jakmile závrať zmízí, většina lidí se cítí unavena a potřebuje spát. Většina lidí nemá žádné příznaky mezi epizodami, i když u některých z nich přetrvávají závratě. Někteří lidé jdou dlouhá období bez záchvatů, jiní mají několik záchvatů v průběhu několika dní. Epizoda záchvatů může přijít velmi rychle a člověk upadá k zemi. Postupem času dochází ke stále častějšímu zvonění a hučení v uších, posléze může dojít až k trvalé ztrátě sluchu. Strava s nízkým obsahem sodíku a podání diuretik může pomoci zabránit útokům.

Profylaxe a prevence

Prevence je velmi obtížná, protože se přesně neví, co je příčinou tohoto onemocnění. Je dobré dodržovat jisté zásady životního stylu, které mohou omezit a zmírnit výskyt záchvatů. Dopřejte si dostatečné množství spánku (tzn. alespoň 8 hodin denně), vyhýbejte se stresovým situacím, omezte příjem soli, pijte méně kávy, pokuste se nepít alkoholické nápoje. Přestaňte kouřit.

Léčba

Léčba Menierovy onemocnění zahrnuje:

  • Strava s nízkým obsahem sodíku
  • Diuretika
  • Léky na zmírnění závratě
  • Léky proti nevolnosti
  • Chirurgický zákrok

Domácí léčení

Domácí léčba prakticky není možná, je nutné užívat všechny předepsané léky. Pokud se objevila epizoda záchvatů, je důležité zůstat v klidu - ležet a pouze se dívat před sebe, nijak se nenamáhat.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Pokud příznaky trvají déle než jeden den nebo tyto příznaky jsou závažné nebo trpíte závažnou nevolností či zvracením, měli byste navštívit svého lékaře.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

  1. Jak dlouho bych měl očekávat, že budou mé symptomy přítomny?
  2. Co mohu udělat pro snížení četností závratí?
  3. Existují jiné způsoby léčby, které by mohly zkrátit ataky?
  4. Došlo již ke ztrátě sluchu?
  5. Mohlo by to být něco jiného než Menièrova choroba?

Jak bude probíhat vyšetření?

Váš lékař odebere anamnézu a provede fyzikální vyšetření, společně s vyšetřením uší, vyšetřením sluchu, a testů rovnováhy. Lékař může také provést CT nebo MRI pro vyloučení jiné příčiny.

Rizikové faktory

Meniérova choroba v rodinné anamnéze.

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses