Melanom

Odborný název

maligní melanom

Symptomy

bolest, změna vzhledu mateřského znaménka, mateřské znaménko na kůži, nerovnoměrné nebo vroubkované okraje mateřského znaménka, nehojící se vřed na kůži, krvácející znaménko

Co je to?

Melanom málo častý ale závažný druh rakoviny kůže. Jedná se zpravidla o různě změněné mateřské znaménko, které má většinou změněnou barvu, nepravidelný okraj nebo krvácí. Některé melanomy mohou také vypadat jako modro-červená nebo modro-černá vyvýšení nebo nemusí být nijak zabarvené. Riziko rozvoje tohoto druhu rakoviny stoupá při nadměrném slunění nebo návštěvě solárií. Rakovina kůže je také pravděpodobnější u lidí se světlou kůží, blond vlasy a zelenýma nebo modrýma očima. Melanom se šíří velmi rychle do dalších částí těla, ale pokud je včas diagnostikován a léčen, může být léčba úspěšná.

Jaký je vývoj nemoci?

Pokud si všimnete jakýchkoliv změn na své kůži, je důležité, aby vás co nejdříve prohlédl kožní lékař. Na rozdíl od jiných typů rakoviny kůže, melanom se rychle šíří do dalších částí těla (např. do lymfatických uzlin). Lékař Vás vyšetří a provede biopsii spolu s dalšími testy. Tímto způsobem dokáže lékař určit stadium rakoviny. Závažnost závisí na rozsahu a na tom, zda-li rakovinné buňky metastazovali do dalších orgánů. Je-li zachycen včas, může být melanom vyléčen. Nicméně pokud již začali vznikat metastázy, je mnohem obtížnější tento typ rakoviny léčit. V závislosti na tom, jestli došlo k šíření rakovinných buněk, léčba spočívá v chirurgickém zákroku, radioterapii, chemoterapii nebo imunoterapii.

Profylaxe a prevence

Vyhýbejte se UV záření ze slunce a pokud možno, nenavštěvujte solární studia. Při pobytu na slunci aplikujte ochranné opalovací krémy s vysokým faktorem (zejména jste-li světlého fototypu). Pravidelně kontrolujte vzhled znamének. Pokud jich máte hodně, choďte po roce na preventivní vyšetření ke kožnímu lékaři.

Léčba

Léčba rakoviny kůže mohou zahrnovat:

 • Chirurgické odstranění
 • Radioterapie
 • Chemoterapie
 • Imunoterapie

Domácí léčení

Melanom může být léčena pouze pomocí lékařských postupů. Pravidelně absolvujte preventivní prohlícky u kožního lékaře. Také se chraňte před UV zářením:

 • Používejte opalovací krém s ochranným slunečním faktorem alespoň 30 každý den a to i v zimě.
 • Noste ochranný oděv, klobouk a sluneční brýle, když jdete ven na slunce.
 • Vyhněte se slunci mezi 12.-16. hodinou.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Pokud pozorujete jakékoliv změny ve vzhledu vašeho znaménka, navštivte svého lékaře.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

 1. Může být melanom příčinou mých příznaků?
 2. Šíří se rakovina?
 3. Jaké jsou možnosti léčby?
 4. Jaké jsou vedlejší účinky léčby?
 5. Mohu očekávat, že se rakovina vrátí?

Jak bude probíhat vyšetření?

Váš lékař může diagnostikovat melanom tím, že odebere anamnézu a provede kožní vyšetření. Pokud bude mít podezření na melanom, provede biopsii anebo odebere celé znaménko. Můžete také požadovat CT, MRI, nebo RTG, aby se zjistilo, zda se rakovina nešíří.

Rizikové faktory

blonďaté nebo zrzavé vlasy, modré nebo zelené oči, světlá pleť, dlouhodobý pobyt na slunci, pobyt ve vysokých nadmořských výškách nebo za slunečných klimatech, solária, spáleniny charakteru puchýřů v dětství, oslabený imunitní systém, rakovina v rodinné nebo osobní anamnéze, vyšší věk

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses