Diagnózy

Malárie

Symptomy

horečka, zimnice, bolesti hlavy, pocení, anémie, bolesti svalů, bolesti těla, zežloutnutí kůže, zvracení, krvavá stolice, záchvaty, problémy s dýcháním, selhání ledvin, koma

Co je to?

Malárie je nebezpečná nemoc, která se šíří bodnutím komárem rodu Anopheles. Ve velmi vzácných případech se může šířit krevní transfúzí. Malárie způsobuje vážné horečky, zimnice, bolesti hlavy a anémii. U nás je malárie extrémně vzácné onemocnění, ale časté je v teplejších oblastech světa, zvláště v Africe a jižní Asii. Malárie je zvláště nebezpečná pro těhotné ženy a jejich nenarozené děti. Neléčené onemocnění může být fatální, ale většina lidí, kterým je poskytnuta okamžitá léčba se vyléčí. Při plánované cestě do cizích zemí, kde je zvýšený výskyt malárie, je vhodné preventivně podat antimalarika.

Jaký je vývoj nemoci?

První příznky se obvykle objeví za 10 dní až čtyři týdny po infekci, ale také může trvat měsíce, než dojde k rozvoji příznaků. Diagnostikovat toto onemocnění je velmi složité a často proto bývá záměněno s jiným běžnějším onemocněním (např. chřipkou). Pokud jste v posledním roce cestovali do zemí, kde se malarie vyskytuje a pozorujete jakékoliv příznaky této nemoci, ihned sdělte tuto skutečnost lékaři. Lidé s malárií obvykle potřebují hospitalizaci. Mnozí potřebují podání infuzních roztoků. Léčba spočívá v podání antimalarik. U některých lidí se později objevují trvalé neurologické problémy. Určité typy malárie se staly rezistentní na léky, a může proto být obtížné je léčit. Recidivy příznaků malarie se mohou objevit i měsíce či roky po prodělané infekci.

Profylaxe a prevence

Pokud plánujete cestu do oblasti, kde se malárie vyskytuje, pak 2 týdny před odjezdem navštivte svého lékaře za účelem podání preventivních medikamentů. V oblasti výskytu malárie se snažte minimalizovat riziko poštípání komáry - noste vhodný dlouhý oděv, používejte repelenty a spěte pouze v místnostech, které jsou chráněny před komáry.

Léčba

Lidé, kteří mají malárii musí být hospitalizováni. Léčba zahrnuje:

  • Chlorochin a jiné léky k boji s infekcí
  • Intravenózní podání tekutiny
  • Jiné léky

Domácí léčení

Malárie vždy potřebuje lékařské ošetření, vyhledejte proto co nejdříve lékaře. Doma potom můžete přidat k užívaným lékům bylinnou terapii, která pomůže zmírnit symptomy (zejména horečku) - pijte odvary z pelyňku, řebříčku či z listu blahovičníku.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Navštívit lékaře několik týdnů předtím, než vycestujete do oblasti s malárií. Pokud máte příznaky malárie jako je horečka nebo bolesti hlavy poté, co jste byl v oblasti s nemocí, vyhledejte lékaře ihned.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

  1. O jaký typ malárie se jedná?
  2. Jak dlouho budu potřebovat léčbu?
  3. Jaká je moje prognóza?
  4. Jak mohu chránit sám sebe před malárií v budoucnu?

Jak bude probíhat vyšetření?

Váš lékař vám položí pár otázek, vyšetří vás a udělá vám odběry krve.

Rizikové faktory

pobyt v oblasti s vysokým výskytem malárie, krevní transfuze, těhotenství, narodit se matce s malárií

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses