Lymfom

Symptomy

otok lymfatických uzlin, nevysvětlitelná ztráta hmotnosti, pocení, svědění, horečka, zimnice, nedostatek energie

Co je to?

Lymfom je druh nádorového onemocnění, které začíná v buňkách v lymfatickém systému, který je součástí imunitního systému vašeho těla. Při tomto nádorovém onemocnění se lymfocyty, bílé krvinky, které vás ochrání před nemocemi a infekcí, začnou chovat nestandartně. Lymfom se dělí na dva hlavní typy - Hodgkinův a non-Hodgkinovův lymfom, na základě typu lymfocytů, které jsou příčinou nádorového bujení. Hodgkinův lymfom je léčitelným druhem rakoviny. Non-Hodgkinův lymfom, který je častější, může být v některých případech také zdárně vyléčen.

Jaký je vývoj nemoci?

K rozvoji lymfomů dochází nejčastěji ve věku 40-70 let, Hodgkinův lymfom se však objeví většinou spíš v mladším věku (v dětství nebo dospívání) anebo potom ve věku senilním. Přičina lymfomu není přesně známa, ale vliv na vznik mají pravděpodobně některé infekce, zdravotní stavy, které narušují imunitní systém, a vystavení toxickým chemikáliím. Lymfomy mohou růst rychle nebo jejich růst může být poměrně pomalý. Nejčastěji dochází ke zduření lymfatických uzlin na krku, horní části hrudníku, podpaží, břicha nebo v tříslech. Můžete také mít příznaky podobné chřipce, jako horečka, zimnice, noční pocení, nebo nedostatek energie. Pokud máte pomalurostoucí lymfom, nemusíte si být jeho přítomnosti po dlouhou dobu vědomi. Radioterapie je terapie první volby. Dálším typem léčby je chemoterapie.

Profylaxe a prevence

Prevence nádorových onemocnění je obecně velmi obtížná a prakticky nemožná. Snažte se vyvarovat kontaktu s toxickými chemikáliemi. Dbejte na prevenci infekčních onemocnění (zejména infekční mononuklózy, která je způsobena EB-virem, který může mít i vliv na rozvoj lymfomu). Preventivně (proti jakémukoliv onemocnění) dbejte na dobrý stav vaší imunity - zajistěte dostatečný příjem vitaminů (zejména skup. B a C) a stopových prvků (zejména vápník, hořčík, zinek), které lze zakoupit jako volně prodejné doplňky stravy. Velmi blahodárný vliv na imunitní systém má také echinacea purpurea, rakytník, kustovnice a hlíva ústřičná. Zvyšte také konzumaci česneku, který má silný antibakteriální účinek. Pravidelně se otužujte (např. návštěvou sauny).

Léčba

Léčba lymfomu může zahrnovat:

 • Radoterapie
 • Chemoterapie
 • Biologická léčba
 • Podání specifických léků
 • Transplantace kostní dřeně
 • Transplantace kmenových buněk
 • Chirurgický zákrok

Domácí léčení

Domácí péče může zahrnovat:

 • Dobrá a nutričně dostačující výživa
 • Vyhýbání se kouření
 • Odpočinek
 • Fyzická aktvita

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Pokud zpozorujete otok v oblasti krku, podpaží nebo třísla, vyhledejte lékaře. Také vyhledejte lékaže, pokud máte nevysvětlitelné otoky paží nebo nohou, horečku, zimnici, noční pocení či neplánovaně hubnete.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

 1. Jaký typ lymfomu mám?
 2. Potřebuji ještě nějaká další vyšetření?
 3. Existují nějaké další ošetření, které by jste mi doporučil?
 4. Jaká je prognóza?
 5. Mohlo by se jednat o něco jiného než o lymfom?

Jak bude probíhat vyšetření?

Lékař se bude ptát na vaše příznaky a provede fyzikální vyšetření, může také provést krevní testy, RTG, CT nebo magnetickou rezonancí, biopsii tkáně nebo kostní dřeně a další testy.

Rizikové faktory

děti, senioři, hepatitida B nebo C, infekční mononukleóza (EB virus), HIV, autoimunitní onemocnění, lymfom v rodinné anamnéze, expozice toxickým chemickým látkám (pesticidy, herbicidy, barvy na vlasy, benzen)

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses