Seboroická dermatitida

Symptomy

 • bílé šupinky na pokožce hlavy nebo ve vlasech (lupy)
 • vyrážka
 • pálení a svědění

Co je to?

Jedná se o kožní onemocnění, které postihuje nejčastěji pokožku hlavy. Projevem je zarudlá, svědící kůže, na které často bývají viditelné bílé šupinky. Někdy se seboreická dermatitida může objevit také v oblasti obočí, očních víček, záhybech nosu, uší a v kožních záhybech na břiše. Přesná příčina není známa, významnou roli však pravděpodobně hraje stres, kvasinková infekce nebo určitá jiná onemocnění. Jedná se o chronické onemocnění, které však lze mírnit a léčit pomocí specifických léčiv. U novorozených dětí se projevuje jako tzv. mléčná krusta a jedná se běžný stav, který je neškodný a zpravidla se brzy upravuje.

Jaký je vývoj nemoci?

Seboroická dermatitida je onemocnění chronické, u mnoha lidí se symptomy objevují opakovaně a to zpravidla v zimě. V létě se stav obvykle zlepšuje. V případě seboreické dermatitidy objevující se na pokožce hlavy se užívají speciální šampony, pokud seboreická dermatitida postihuje i jiné části těla, pak se přidává i terapie medikamentózní. Mléčná krusta u dětí se zpravidla ztrácí s přibývajícím věkem.

Profylaxe a prevence

Přímá prevence pro seboreickou dermatitidu neexistuje. Jestliže je pokožka náchylnější k maštění, doporučuje se pravidelní čištění a hydratace nemastnými krémy. Můžete také potírat postižená místa odvary z bylinek – heřmánku, chmele, ovsa, tymiánu, dále můžete potírat šťávou z okurky, jitrocele a vhodná je také aloe vera a tea tree olej anebo olej z máty peprné.

Léčba

 • Speciální šampony, krémy obsahující kortikoidy
 • Léky na léčbu plísní - antimykotika
 • Mléčná krusta u dětí může být léčena specifickými krémy na lékařský předpis

Domácí léčení

V lékárně lze bez lékařského předpisu zakoupit speciální šampony na seboreickou dermatitidu, dále volně prodejná antimykotika (na léčbu plísní) anebo 1% hydrokortizon v krému. Pro léčbu mléčné krusty u dětí se doporučuje jemná masáž pokožky hlavy pomocí šamponu a kartáčování vlasů měkkým kartáčkem několikrát denně.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Navštivte svého lékaře, jestliže vaše pokožka je velmi bolestivá nebo v případě, že máte podezření nějakého infekčního procesu. Také kontaktujte svého lékaře, jestliže volně prodejné léky, které užíváte, váš stav nijak nezlepšují nebo jej naopak zhoršují.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

 1. Co mohlo být příčinnou tohoto onemocnění?
 2. Jakou potřebuji léčbu?
 3. Kdy mé symptomy zmizí?
 4. Co mohu udělat, aby se nemoc neobjevila zase?
 5. Mohlo by se jednat i o něco jiného o než seboreickou dermatitidu?

Jak bude probíhat vyšetření?

Váš lékař vám položí pár otázek (odebere anamnézu) a poté vás prohlédne. Případně také může požadovat provedení kožní biopsie pro vyloučení jiného onemocnění.

Rizikové faktory

Výskyt seboreické dermatitidy v rodině; akné nebo jiné kožní onemocnění; nadváha; Parkinsonova nemoc; mozková mrtvice; jiná neurologická postižení; AIDS; stres; časté mytí vlasů; teplotní extrémy (vlivy počasí)

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses