Systémový lupus erytematodes

Symptomy

otoky, bolestivost kloubů - zejména v prstech, rukou, zápěstí a kolenech, červená vyrážka tvaru motýla v okolí tváří a nosu, jiné vyrážky nebo léze, únava, pocit slabosti, bolest na hrudi, horečka, vřídky v ústech, vypadávání vlasů, zduření lymfatických uzlin, zpěněná moč, vykašlávání krve, bolestivé prsty měnící barvu v chladném prostředí, nevolnost a zvracení, poruchy srdečního rytmu, bolesti hlavy, zmatenost, křeče

Co je to?

Systémový lupus erytematodes (SLE) je chronické autoimunitní onemocnění, při kterém z nejasných důvodů tělo začne napadat zdravé tkáně. Existuje několik typů SLE. Nejběžnější je systémový lupus erythematosus - často jednoduše nazvaný lupus. Postihuje zejména kůži, klouby, ledviny, srdce a další orgány. Je častější u žen, Afroameričanů, a asijských Američanů. Další typy lupusu - jako je například kožní lupus erythematosus se projevuje pouze na kůži. Lupus může být také dočasně vyvolán užíváním některých léčiv. Dobrá léčba je velmi důležitá. Mějte na paměti, že častější a mnohem méně závažné stavy mohou způsobit mnoho stejných symptomů.

Jaký je vývoj nemoci?

SLE se obvykle objeví mezi 10-50 roky. Příznaky se liší v závislosti na tom, které části těla jsou poškozeny. U většiny lidí se objevuje nejprve těžké vyčerpání, bolesti kloubů, a "motýlovitá" vyrážka na tvářích a nose. Lupus může být obtížné diagnostikovat. Mnoho lidí má mírné příznaky. Někdy se lupus vyvine v život ohrožující onemocnění, které postihuje ledviny a další orgány. Příznaky mohou náhle vzplanout a potom odeznívat celé měsíce nebo roky. Toto onemocnění bohužel není možné vyléčit, ale správnou léčbou lze velmi dobře mírnit většinu příznaků.

Profylaxe a prevence

Jedná se o autoimunitní onemocnění, prevence je proto velmi těžká. Velkou roli hraje pravděpodobně dědičnost, která taktéž není ovlivnitelná. Spekuluje se o určitém vlivu infekčních onemocnění, proto je důležité předcházet jakékoliv infekci a dbát na posilování imunitního systému - zajistěte dostatečný příjem vitaminů (zejména skup. B a C) a stopových prvků (zejména vápník, hořčík, zinek), které lze zakoupit jako volně prodejné doplňky stravy. Velmi blahodárný vliv na imunitní systém má také echinacea purpurea, rakytník, kustovnice a hlíva ústřičná. Zvyšte také konzumaci česneku, který má silný antibakteriální účinek. Pravidelně se otužujte (např. návštěvou sauny). K rozvoji lupusu také může dojít po užívání některých léčiv. Vždy sdělte svému lékaři názvy všech léků, které užíváte.

Léčba

Léčba lupusu zahrnuje:

  • Nesteroidní antiflogistika proti otoku a bolesti
  • Kortikosteroidní krémy
  • Antimalarika
  • Léky na potlačení imunitního systému
  • Léčba souvisejících problémů nebo poškození orgánů

Domácí léčení

Lupus vždy potřebuje lékařské ošetření. Dostatečně spěte a odpočívejte. Vždy používejte opalovací krém, klobouk a ochranný oděv, když jste na slunci. Pravidelné mírné aerobní cvičení (např. chůze) vám mohou pomoci cítit se lépe. Předcházet stresu můžete např. meditací, jógou, uvolňujícími masážemi, horkými koupelemi, aromaterapií (levandule) a dále pitím zklidňujících čajů – např. meduňka, chmel, kozlík a další.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Pokud máte nějaké příznaky lupusu, vyhledejte lékaře. Pokud máte závažné příznaky jako jsou záchvaty a křeče, vyhledejte lékaře ihned.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

  1. Jaká vyšetření potřebuji?
  2. Co jiného kromě lupusu by mohlo být příčinou mých příznaků?
  3. Potřebuji nějakou léčbu?

Jak bude probíhat vyšetření?

Váš lékař vám položí pát otázek a vyšetří vás. Může také požadovat vyšetření krve a moči, RTG, biopsii a další testy.

Rizikové faktory

ženy, lupus v rodinné anamnéze, užívání antiarytmik, tuberkulóza, vysoký krevní tlak

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses