Nádor ledviny

Odborný název

Renální karcinom

Symptomy

krev v moči, přetrvávající bolest v boku, ztráta chuti k jídlu, nevysvětlitelný úbytek na váze, anémie, únava, noční pocení, nevysvětlitelná horečka

Co je to?

Nejčastějším typem nádoru ledvin je renálná karcinom. Postihuje dvakrát více muže než ženy a nejčastěji vzniká ve věku 50 až 70 let. Může se však projevit v jakémkoliv věku prakticky u každého. Většinou je postižena ledvina, druhostranná ledvina bývá nepoškozena. Mezi časné příznaky karcinomu ledvin patří krev v moči a bolest v boku. Později může renální karcinom způsobit nevolnost a úbytek na váze. Jiné méně závažné stavy mohou způsobit stejné příznaky. Ale pokud máte možné příznaky rakoviny ledvin, které trvají déle než několik dní, kontaktujte svého lékaře. Čím dříve je rakovina diagnostikována, tím lepší je šance na vyléčení.

Jaký je vývoj nemoci?

Příznaky obvykle začínají pozorováním růžové nebo krvavé moči, ale také se může objevit bolest břicha nebo pocit plnosti či tlaku v břiše. Více pokročilé nádory mohou způsobit nevolnost, úbytek na váze a jiné příznaky, jako je nevysvětlitelná horečka. Někteří lidé mají neurčité příznaky jako jsou únava nebo se prostě necítí dobře. Léčba rakoviny ledvin závisí na velikosti nádoru, jeho fázi, na věku a celkovém zdravotním stavu. Mezi nejčastější typy léčby patří chirurgické odstranění nádoru, cílená terapie (s použitím chemických látek určených k útoku na určité typy rakovinných buněk), a biologická terapie (posílení schopnost imunitního systému bojovat s rakovinou). Po léčbě budou nutné dlouhodobé pravidelné prohlídky, pomocí kterých se bude udržovat stav pod kontrolou a odhalí se případný návrat rakovinného onemocnění.

Profylaxe a prevence

Pokud máte toto onemocnění v rodinné anamnéze, pak se doporučuje pravidelné sonografické vyšetření ledvin od 40.roku věku. Dbejte také na správnou životosprávu - zabraňte obezitě a nekuřte.

Léčba

Chirurgické odstranění nádoru je nejčastějším typem léčby. Může se jednat o odstranění části ledvin, kde je nádor, odstranění celé ledviny nebo odstraněním ledviny a okolní tkáně. Záleží na tom, v jaké fázi nádor je a zda již došlo k rozsevu metastáz. Jiné možnosti léčby zahrnují:

  • Chemoterapie
  • Radioterapie
  • Cílená léčba
  • Biologická léčba

Alternativní moderní léčba rakoviny ledviny

Existuje možnost přípravy protinádorové vakcíny proti rakovině ledviny z bílých krvinek. Tato vakcína využívá tzv. dendritické buňky, které pocházejí z určitého typu bílých krvinek pacienta s rakovinou ledviny. Vakcína na bázi dendritických buněk nemá prakticky žádné závažné nežádoucí účinky, podává se pro posílení specifické imunity v boji proti nádorovým buňkám. Protinádorová vakcína se podává podkožně podle příslušného protokolu. Více informací naleznete na:

http://iccti.eu/pro-pacienty/#vakciny

Domácí léčení

Jíst zdravou stravu, je důležitou součástí vašeho léčebného plánu. Budete potřebovat dostatek kalorií k udržení vhodné hmotnosti. Nutné je především přijímat dostatek proteinů pro dostatečnou sílu. V důsledku léčby pravděpodobně budete trpět nechutenstvím, ale je důležité příjem potravy nezanedbávat. Poraďte se o výživovém plánu se svým lékařem nebo výživovým poradcem.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Vyhledejte lékaře při jakýchkoliv příznacích rakoviny ledvin, které trvají déle než pár dní nebo pokud máte obecný pocit, že nejste v pořádku. Příznaky zahrnují krev v moči, přetrvávající bolest v boku, ztráta chuti k jídlu, úbytek na váze bez známých důvodů, anémie, tlak v břiše, únava, noční pocení a nevysvětlitelná horečka. Čím dříve je nádor diagnostikován, tím vyšší je vaše šance na uzdravení.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

  1. V jaké fázi je nádor?
  2. Došlo již k šíření metastáz?
  3. Jaké ošetření potřebuji v tuto chvíli?

Jak bude probíhat vyšetření?

Lékař Vás vyšetří a odebere anamnézu. Lékař může také nařídit další vyšetření jako je vyšetření moči a krevní testy, ultrazvuk, CT, MRI, kontrastní RTG, biopsie a chirurgický zákrok.

Rizikové faktory

Kouření, obezita, vysoký krevní tlak, rakovina ledvin v rodinné anamnéze, genetické faktory, zneužívání léků proti bolesti

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses