Diagnózy

Zánět vnitřního ucha

Odborný název

Labyrinthitis

Symptomy

Závratě, ztráta rovnováhy, pocit točení nebo pohybu, nevolnost, zvracení, bolesti hlavy, ztráta sluchu, potíže se soustředěním, zvonění v uších (tinnitus)

Co je to?

Zánět vnitřního ucha (labyrinthitis) nejčastěji vzniká v důsledku přestupu infekce do vnitřního ucha. Nejčastější příčinou jsou viry. Mezi méně časté příčiny patří bakteriální infekce, trauma hlavy nebo ucha, alergie nebo užití některých léků. Vnější ucho hraje významnou roli při održování rovnováhy, proto při jeho poškození nebo zánětu se mohou objevovat závratě, ztráta rovnováhy, nevolnost, zvracení a někdy také poruchy sluchu. V dětství jsou záněty vnitřního ucha nejčastěji způsobeny přestupem zánětu z ucha středního.

Jaký je vývoj nemoci?

Labyrinthitis se běžně vyskytuje po virovém onemocnění jako je nachlazení nebo chřipka. Příznaky sahají od mírné závratě až po intenzivní točení hlavy, která vede k pádům. Může se také objevit nevolnost a zvracení. Změna polohy hlavy většinou příznaky zhoršuje. Labyrinthitis se postupně zhoršuje v průběhu jednoho až tří týdnů. Většina osob se úplně uzdraví během několika měsíců. Nicméně někteří lidé mohou mít přetrvávající problémy se závratěmi, pokud došlo k poškození nervů.

Profylaxe a prevence

Prevencí zánět vnitřního ucha je správná léčba jakékoliv (i zdánlivě banální) infekce. To je důležité zejména u dětí, kde dochází snadno k přestupu infekce ze středního ucha. Pro posílení imunitního systému zajistěte dostatečný příjem vitaminů (zejména skup. B a C) a stopových prvků (zejména vápník, hořčík, zinek), které lze zakoupit jako volně prodejné doplňky stravy. Velmi blahodárný vliv na imunitní systém má také echinacea purpurea, rakytník, kustovnice a hlíva ústřičná. Zvyšte také konzumaci česneku, který má silný antibakteriální účinek. Pravidelně se otužujte (např. návštěvou sauny).

Léčba

Léčba může zahrnovat:

 • Antihistaminika
 • Léky na snížení závratí a nevolnosti
 • Antivirotika pro léčbu virové infekce
 • Antibiotika pro léčbu bakteriální infekce
 • Kortikosteroidy
 • Odpočinek a klidový režim

Domácí léčení

Mírné záněty lze často léčit doma. Klidový režim a odpočinek pomůže snížit závratě. Důležitý je také dostatečný příjem tekutin. Pokud se příznaky i nadále zhoršují nebo trvají déle než týden, měli byste navštívit svého lékaře.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Zavolejte svého lékaře, pokud máte závratě spolu s nevolností a zvracením, trpíte zvoněním v uších nebo máte náhlou ztrátu sluchu.

Pozorujete-li dvojité vidění, máte-li potíže s polykáním, křeče, slabost, ochrnutí, mdloby, poruchy artikulace, nemůžete jíst ani pít či nemůžete chodit, měli byste okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

 1. Jak dlouho bych měl očekávat, že budou mé symptomy přítomny?
 2. Co mohu udělat pro snížení závratí?
 3. Existují jiné způsoby léčby, které by mohly zkrátit dobu trvání mých příznaků?
 4. Co mohu udělat, aby se zabránilo opakování?
 5. Mohl by to být něco vážnějšího než zánět vnitřního ucha?

Jak bude probíhat vyšetření?

Váš lékař odebere anamnézu a provede fyzikální vyšetření. Dále provede ušní vyšetření, vyšetření sluchu a pohybové testy. Lékař může také provést CT nebo MRI.

Rizikové faktory

infekce středního ucha, snížená imunita

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses