Diagnózy

Kyfóza

Symptomy

hrb na zádech, bolesti v zádech, ztuhlost v zádech, únava v nohou, mravenčení nebo necitlivost v rukou či nohou, dýchací potíže

Co je to?

Kyfóza je zakřivení páteře, které je fyziologické nejčastěji v hrudním úseku. Pokud je však kyfóza příliš výrazná, objevuje se hrb, který vzniká nepřirozeným prohnutím páteře. Může se jednat o stav vrozený (pak se označuje jako kongenitální kyfóza), ale zpravidla jde o stav získaný - Scheuermannova kyfóza anebo posturální kyfózy - tyto dva druhy kyfóz se objevují zpravidla v období dospívání. Špatné držení těla, artritida nebo osteoporóza jsou některé z příčin kyfózy. Scheuermannova kyfóza může způsobit problémy s dýcháním nebo se srdcem, protože se snižuje objem hrudníku a zmenšuje se prostor pro hrudní orgány. Rehabilitace, nošení korzetu nebo operace může zastavit progresi stavu a snížit bolestivost. Čím dříve je kyfóza korigována, tím lépe.

Jaký je vývoj nemoci?

Kyfóza se obvykle postupem času zhoršuje. Včasné odhalení je důležité. Děti s vrozenou kyfózou obvykle potřebují chirurgický zákrok s cílem vytvořit normální páteřní křivku. Když je kyfóza diagnostikována v dospívání, u stále rostoucí osoby, pak může lékař předepsat ortézu, kterou musí dítě poctivě nosit, aby se zabránilo progresi zakřivění. Pro posturální kyfózy v mladistvém věku se doporučují rehabilitace, které pomohou zmírnit nepohodlí a zlepší držení těla. Rehabilitace a protizánětlivé léky mohou zmírnit příznaky Scheuermannovy kyfózy. Ve vzácných případech, kdy je zakřivení větší než 75°, může být doporučeno chirurgické řešení.

Profylaxe a prevence

Prevencí je pravidelná návštěva dětského lékaře, který může včas odhalit případné změny zahnutí páteře. Vhodné také je, aby děti již odmalička vyvíjeli nízkozátěžovou aktivitu (např. plavání, jízdu na koni), která pomáhá posilování hlukokého zádového svalstva a tím předchází vzniku zakřivení. Také své dítě kontrolujte a připomínejte mu, aby dbalo na správné držení těla.

Léčba

Léčba kyfózy může zahrnovat:

 • Pozorování a pravidelné prohlídky
 • Rehabilitace, včetně cvičení na zlepšení síly, celkové kondice a držení těla
 • Spaní na pevné matraci
 • Ortéza/korzet
 • Léky proti bolesti
 • Léky na základní onemocnění (např. osteoporóza)
 • Operace
 • Injekce speciálního cementu v případě, že příčinou je kompresní zlomenina obratle

Domácí léčení

Domácí léčba kyfózy může zahrnovat:

 • Spaní na pevné matraci
 • Protahovací cvičení
 • Cvičení a techniky pro zlepšení držení těla
 • Volně prodejné léky proti bolesti (např. paracetamol, ibuprofen)

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Navštivte svého lékaře, pokud vy nebo vaše dítě má nějaké příznaky kyfózy.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

 1. Může být kyfóza příčinou mých obtíží?
 2. Jaké vyšetření potřebuji?
 3. Jaký typ zakřivení páteře mám?
 4. Jaké typy léčby bych měl v této fázi dostat?
 5. Jaká je moje prognóza?

Jak bude probíhat vyšetření?

Lékař odebere anamnézu a provede fyzikální vyšetření. Dále může zažádat o RTG, kostní scan, MRI, CT, krevní testy a funkční vyšetření plic.

Rizikové faktory

Věk, špatné držení těla, artritida, osteoporóza, onemocnění pojivové tkáně (např. Marfanův syndrom)

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses