Skorbut

Symptomy

anémie, únava, krvácení z nosu, bolest kostí, vyklavost a vypadávání zubů, krvácení a zánět dásní, suché vlasy, pomalé hojení ran, modřiny, sucho v ústech, suchost očí, bolestivé a oteklé klouby, změny nálady, hrubá kůže, šupinatá kůže, horečka, zažloutlá kůži a oči, otoky nohou a kotníků, poškození nervů, křeče

Co je to?

Skorbut (nebo také kurděje) je onemocnění, které je způsobeno těžkým nedostatkem vitaminu C. Příznaky mohou zahrnovat anémii, krvácení z nosu, uvolněné zuby, krvácení z dásní, suché vlasy, modřiny, bolestivé a oteklé klouby a hrubou, šupinatou kůži. Dnes je to onemocnění již velmi vzácné, protože je zajištěn dostatečný příjem vitaminu C z potravy. Nicméně v chudých, rozvojových zemích se skorbut (v důsledku chudoby), stále vyskytuje. Vitamin C je potřebný pro hojení ran a opravu zubů, kostí a chrupavek. Vitamin C také pomáhá tělu vytvořit kolagen, protein, který je stavební složkou  krevních cév, šlach, vazů a kůže. Vitamin C je ve vodě rozpustný vitamin, což znamená, že se nemůže v těle ukládat. Takže aby byla hladina vitaminu C v krvi stabilní a dostatečná, je nutný pravidelný příjem vitaminu C buď potravou nebo potravinovými doplňky. Léčba spočívá v podání potravinnových dopňků, obsahujících vitamin C a zvýšení příjmu vitaminu C potravou.

Jaký je vývoj nemoci?

K úplnému vyčerpání vitaminu C dochází po 1-3 měsících. Mezi příznaky potom patří dušnost, bolest kostí, vyklavost zubů, suchá kůže, změny nálady a onemocnění dásní. Užívání vitaminu C a zvýšení množství vitamínu C v potravě rychle pomůže potlačit symptomy. Krvácivost dásní odezní během 1-2 dní, bolest svalů a kostí a anémie vymizí většinou do jednoho měsíce. Pokud nejsou kurděje správně a včas léčeny, mohou být fatální.

Profylaxe a prevence

Prevence spočívá v pravidelném a dostatečném příjmu vitaminu C. Konzumujte ve větší míře citrusové plody, jahody, papriky, květák, rajčata, meloun, brambory, listovou a brukvovitou zeleninu. Můžete si také zakoupit preparáty s vitamínem C (Cetebe, Celaskon apod.)

Léčba

Léčba spočívá ve zvýšení denní dávky vitamínu C.

Domácí léčení

Viz. Prevence, Léčba

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Pokud máte příznaky kurdějí, kontaktujte svého lékaře. Máte-li horečku, nažloutlou kůži, zažloutlé oči a otoky nohou a kotníků a pokud se močíte jen malé množství moči a máte křeče, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

  1. Je skorbut příčinou mých příznaků?
  2. Jaké ošetření potřebuji?
  3. Jak dlouho budu mít příznaky?
  4. Co mohu udělat, abych zabránil rozvoji skorbutu?

Jak bude probíhat vyšetření?

Lékař odebere anamnézu a udělá fyzikální vyšetřní. U dětí může být požadováno RTG vyšetření.

Rizikové faktory

nevhodná strava děti krmené pouze kravským mlékem, kouření, alkoholismus, iracionální diety, těhotenství, anorexie, AIDS, Crohnova choroba, celiakie, rakovina

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses