Diagnózy

Kryptokokóza

Symptomy

suchý kašel, dušnost, únava, horečka, pocení, bušení srdce, ztuhlý krk, poškození kůže nebo vyrážka, bolesti hlavy, zmatenost, rozmazané vidění, bolesti na hrudi, nevolnost

Co je to?

Cryptococcus je houba, která se běžně nachází v půdě nebo v ptačím trusu. Při inhalaci této houby dochází k infikování plic a rozvíjí se onemocnění zvané kryptokokóza. Většina zdravých lidí pomocí svého imunitního systému infekci úplně potlačí; u jiných se zase vůbec nemusí objevit příznaky. Nicméně kryptokokóza může být nebezpečná pro ty, kteří mají slabý imunitní systém. Lidé s HIV a Hodgkinovou ​​chorobou - a lidé na chemoterapii nebo imunosupresivech, jsou ve větším riziku prodělání tohoto onemocnění. U těchto osob je vysoké riziko rozvoje kryptokokózy a zvyšuje se také riziko vzniku meningitidy (zánětu mozkových blan). Okamžitá léčba antimykotiky je hlavním způsobem terapie.

Jaký je vývoj nemoci?

Cryptococcus neoformans je nejčastější příčinou tohoto onemocnění. Zřídka se jedná o jiný druh houby - např. Cryptococcus gattii. Nemoc se může nejprve projevovat kašlem nebo horečkou. Pokud se šíří do mozku, kryptokokóza může způsobit meningitidu, která může být fatální, pokud se neléčí včas. Antimykotika mohou pomoci léčit a vyléčit infekci. Každý, kdo prodělal kryptokokózu bude potřebovat pravidelné prohlídky po dobu jednoho roku. Zdraví lidé nemusí mít vůbec žádné příznaky a nevyžadují žádnou léčbu.

Profylaxe a prevence

Prevencí je léčba všech základních onemocnění, která by mohla oslabovat imunitní systém (např. diabetes). Pro posílení imunitního systému zajistěte dostatečný příjem vitaminů (zejména skup. B a C) a stopových prvků (zejména vápník, hořčík, zinek), které lze zakoupit jako volně prodejné doplňky stravy. Velmi blahodárný vliv na imunitní systém má také echinacea purpurea, rakytník, kustovnice a hlíva ústřičná. Zvyšte také konzumaci česneku, který má silný antibakteriální účinek. Pravidelně se otužujte (např. návštěvou sauny). Při jakémkoliv kontaktu s hlínou (či ptačím trusem) si důkladně umyjte ruce.

Léčba

Antimykotika.

Domácí léčení

Dbejte pokynů lékaře a užívejte předepsaná antimykotika. Dbejte na posílení imunitního systému. Léčbu suchého kašle můžete podpořit popíjením odvaru z jitrocele nebo mateřídoušky.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Pokud máte slabý imunitní systém z důvodu nějakého onemocnění nebo léčby, poraďte se se svým lékařem o riziku kryptokokózy.

Máte-li příznaky, jako je obtížné dýchání, vysoká horečka, zmatenost nebo ztuhlý krk, vyhledejte lékaře ihned nebo jděte na pohotovost - zvláště pokud máte oslabený imunitní systém.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

  1. Proč mám tyto příznaky?
  2. Potřebuji nějakou léčbu?
  3. Jaká je moje prognóza?

Jak bude probíhat vyšetření?

Váš lékař odebere anamnézu a vyšetří vás. Můžete potřebovat vyšetření krve, dále lékař může požadovat odběry hlenu, RTG, CT, biopsii, lumbální punkci a další testy.

Rizikové faktory

AIDS, Hodgkinova nemoc, chemoterapie, vysoké dávky kortikosteroidů, léky po transplantaci orgánů, expozice ptačímu trusu

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses