Krční spondylóza

Odborný název

Cervikální spondylóza

Symptomy

bolest krku, ztuhlost krku, bolest hlavy začínající v krční oblasti, bolest v paži, bolest v hrudi, bolest ramene, potíže s chůzí, slabost v nohou, slabost v rukou

Co je to?

Krční spondylóza je degenerativní onemocnění krční páteře, při kterém dochází (pravděpodobně v důsledku stárnutí) k degenerativním změnám meziobratlových plotének, kloubních spojení a vazů, což může vést k útlaku citlivých struktur jako je mícha nebo nervy. Příznaky krční spondylóza jsou bolesti krční páteře a ztuhlost krku, bolest v rameni nebo hrudníku, a brousivý pocit při pohybu krku (přeskakování ve skloubení obratlů). Léčba většinou spočívá v podání specifických léků, rehabilitaci a dostatku odpočinku. Ve vzácných případech může být nutná operace.

Jaký je vývoj nemoci?

Krční spondylóza zpravidla chronické onemocnění, což znamená, že trvá delší dobu a může se v průběhu času zhoršovat. Nejčastěji se objevuje u lidí starších 50-ti let. Je obvykle léčena léky proti bolesti, rehabilitací a kortikosteroidy. V ojedinělých případech může být zapotřebí chirurgický zákrok. V některých případech dochází ke vzniku kostních ostruhů, které mohou zúžit páteřní kanál a vést tak k útlaku míchy nebo nervů.

Profylaxe a prevence

Prevence je poměrně složitá, protože k rozvoji tohoto onemocnění dochází v důsledku stárnutí. Vhodné je se však celý život věnovat pohybové aktivitě a snažit se vyvarovat úrazům krční páteře, které by později mohli mít na rozvoj tohoto onemocnění vliv.

Léčba

Léčba může zahrnovat:

 • Volně prodejné léky proti bolesti (v mírných případech)
 • Léky proti bolesti na předpis
 • Myorelaxancia
 • Kortikosteroidy
 • Rehabilitace
 • Operace

Domácí léčení

Můžete pomoci zmírnit symptomy krční spondylózy pomocí aplikace horkých nebo studených zábalů na krk. Noste pravidelně krční límec a dodržujte pokyny rehabilitačního pracovníka a rehabilitujte. Pro uvolnění krčního svalstva můžete aplikovat hřejivé gely nebo kostivalovou či konopnou mast.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Navštivte svého lékaře, pokud máte příznaky krční spondylózy. Příznaky krční spondylózy mohou zahrnovat bolest v krku a ztuhlost, bolest hlavy, která může začít v krku, bolest v paži, hrudi nebo bolest ramene, a brousivý pocit při pohybu krku. V závažných případech můžete mít potíže s chůzí nebo slabost v rukou a nohou.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

 1. Může být cervikální spondylóza příčinou mých příznaků?
 2. Existují nějaké léky, které mohu užívat? Mohou se objevit nějaké vedlejší účinky?
 3. Jsou nějaké činnosti, kterým bych se měl vyhnout?
 4. Jaké cvičení mohu dělat pro zmírnění mých příznaků?
 5. Jaká alternativní terapie mi může pomoci?
 6. Bude se moje krční spondylóza zlepšovat/zhoršovat?
 7. Myslíte si, že budu potřebovat operaci?

Jak bude probíhat vyšetření?

Lékař odebere anamnézu a provede fyzikální vyšetření. Můžete také požadovat RTG, CT, MRI, nebo nervové kondukční studie.

Rizikové faktory

osoby starší 50-ti let, dřívejší poranění krční páteře

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses