Krční spinální stenóza

Odborný název

Cervikální spinální stenóza

Symptomy

necitlivost, brnění nebo slabost rukou nebo nohou, potíže při chůzi, bolest v rameni a krkční páteře, ztuhlost šíje, bolesti hlavy, močová inkontinence

Co je to?

K rozvoji krční stenózy dochází, pokud se zúží páteřní kanál v oblasti krční páteře. To může vést k vyvíjení tlaku na páteř nebo nervy, což vede k bolesti, slabosti nebo znecitlivění paží, nohou nebo krku. Zvyšuje se také riziko pádů a může dojít ke ztrátě kontroly nad močovým měchýřem a pomočování se. Někdy se nemusí objevovat žádné příznaky. Jedná se o poměrně běžný stav u starších lidí. Léčba spočívá v podání specifických léčiv, rehabilitaci a někdy může být nutný chirurgický zákrok.

Jaký je vývoj nemoci?

Stav se většinou postupem času zhoršuje, protože postupně dochází k čím dál většímu zužování páteřního kanálu. Nejčastěji se vyskytuje u lidí ve věku 50 a starší. Spinální stenóza je obvykle léčena léky, kortikosteroidy, a rehabilitací. V některých případech může být nutná operace.

Profylaxe a prevence

Prevence je velmi obtížná, protože se jedná o onemocnění, které se objevuje v důsledku stárnutí. Doporučit lze pravidelnou nízkozátěžovou fyzickou aktivitu po celý život, tak aby byly správně namáhány i hluboké svaly okolo krční páteře. Důležité je také snažit se vyvarovat jakémukoliv úrazu v oblasti krční páteře, který by mohl být později predispozicí pro rozvoj tohoto onemocnění.

Léčba

Léčba cervikální spinální stenózy může zahrnovat:

 • Léky proti bolesti
 • Kortikosteroidy
 • Rehabilitace
 • Chirurgický zákrok

Domácí léčení

Můžete aplikovat studené nebo teplé zábaly, hřejivé gely na uvolnění bolestivého svalstva nebo můžete aplikovat kostivalovou nebo konopnou mast. Dbejte pokynů rehabilitačního pracovníka a pravidelně cvičte.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Navštivte svého lékaře, pokud máte příznaky cervikální spinální stenózy, jako např. necitlivost, brnění, slabost nebo bolest v oblasti krku, ramen, zad a nohou, potíže při chůzi, bolest v rameni a krční oblasti, ztuhlost šíje, bolesti hlavy nebo ztráta schopnosti ovládání močového měchýře.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

 1. Může být krční spinální stenóza příčinou mých potíží?
 2. Existují nějaké léky, které si můžu vzít? Jaké vedlejší účinky mohu očekávat?
 3. Jsou nějaké činnosti, kterým bych se měl vyhnout?
 4. Jaké cvičení mohu dělat pro zmírnění mých příznaků?
 5. Jaká alternativní terapie mi může pomoci?
 6. Bude se moje nemoc v průběhu let zlepšovat/zhoršovat?
 7. Myslíte si, že budu potřebovat operaci?

Jak bude probíhat vyšetření?

Váš lékař odebere anamnézu a provede fyzikální vyšetření. Může také požadovat RTG, CT nebo MRI.

Rizikové faktory

osoby starší 50-ti let, vrozená vývojová vada - zúžení páteřního kanálu, dřívější úraz v oblasti krční páteře

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses