Stydká veš je šestinohý hmyz, který napadá ochlupení kůže a vlasů a způsobuje intenzivní svědění. Mohou se také uchytit v ochlupení v podpažní jamce, řasách a v obočí. Stydké vši nejsou totožné s běžnými švmi, které se uchycují ve vlasech. Jedná se o pohlavně přenosnou nemoc. K přenosu dochází během intimního kontaktu a nemusí se zcela nutně jednat o pohlavní styk. Přítomnost stydkých vší na řasách nebo v obočí dítěte může být známkou pohlavního zneužívání dítěte. Přenos stydkých vší z toaletní mísy nebo oblečení je velmi nepravděpodobný. Stydké vši vyvolávají intenzivní svědění a podráždění pokožky. Léčba spočívá v podání volně prodejných krémů či šamponů na vyhubení stydkých vší.
Příznaky se mohou obejvit hned nebo se mohou objevit dva až čtyři týdny po infekci. Svědění se může zhoršovat v noci. Škrábání kůže může vés k tvorbě vředů, které se mohou infikovat. Léčba spočívá v podání volně prodejných krémů či šamponů na vyhubení stydkých vší a většinou bývá úspěšná a bez jakýchkoliv trvalých komplikací.
Vyvarujte se intimnímu styku s osobou, které mají stydké vši. Pokud jste se nakazili, dodržujte určitá pravidla, aby nedošlo k přenosu na další osoby:
Léčba zahrnuje:
Domácí péče zahrnuje:
Navštivte svého lékaře, pokud máte příznaky poukazující na stydké vši, pokud jste již zahájili léčbu volně prodejnými přípravky a stále máte vši, pokud došlo k infekci pokožky nebo pokud máte výtok z penisu nebo vagíny. Mezi příznaky patří: intenzivní svědění kůže v okolí genitálií, konečníku nebo podpaží; vředy a podráždění z poškrábání; viditelné vši. Okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc, pokud máte horečky a bolesti břicha spolu s výtokem z penisu nebo vagíny.
Lékař odebere anamnézu a provede fyzikální vyšetření. Může také potřebovat vzorky pubického ochlupení.
intimní kontakt s nakaženou osobou, intimní kontakt s osobou, která má více sexuálních partnerů