Kontaktní dermatitida

Symptomy

 • svědění nebo pálení
 • kopřivka
 • podráždění kůže
 • bolest nebo diskomfort
 • vyrážka

Co je to?

Kontaktní dermatitida je zánětlivý proces v kůži, který se projevuje jako vyrážka. Vzniká v důsledku působení některých látek, které jsou alergenní a při jejich kontaktu s kůží dojde ke vzniku vyrážky. Jedná se např. o mýdla, parfémy, šperky, kosmetiku a další. V některých případech je kontaktní dermatitida vyvolána bez přímého kontaktu s alergenem, např. je-li kůže vystavena slunečnímu záření. Vyrážka se projevuje jako svědící zarudlé podráždění, často bolestivé. Můžou být přítomny puchýře nebo otok.

Jaký je vývoj nemoci?

K rozvoji kontaktní dermatitidy dochází zpravidla po krátké době po kontaktu s alergenní látkou (24-48 hodin), se kterou se váš imunitní systém již v minulosti musel alespoň jedenkrát setkat (v minulosti se alergie nijak neprojevila, protože při první epizodě byl imunitní systém pouze mobilizován k tvorbě protilátek, které přetrvávají v organismu a kontaktní dermatitidu vyvolají až při dalším setkání s alergenem). Kontaktní dermatitida poté odeznívá zhruba za 2-3 týdny.

Profylaxe a prevence

Profylakticky je možné podávat perorálně antihistaminika. Nejlepší prevencí je vyvarování se kontaktu se látkou, která kontaktní dermatitidu způsobuje. Zvyšte příjem vitaminů skup. B a E, dále aplikujte pupalkový olej a zakupte volně prodejné doplňky stravy obsahující jod a zinek a křemík.

Léčba

 • krémy/masti s kortikosteroidy
 • některé případy léčbu nevyžadují

Domácí léčení

Kontaktní dermatitidu můžete léčit sami pomocí volně prodejných léků jako jsou 1%kortizon v krému nebo perorálními antihistaminiky. Ke zmírnění příznaků je možné použít chladné obklady.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Navštivte lékaře, jestliže se jedná o první vyrážku, u které není jasný původ. Navštivte lékaře, jestliže je pro vás vyrážka tak obtěžující, že nemůžete spát. Také navštivte lékaře, jestliže máte podezření na komplikaci vyrážky nějakým infekčním procesem.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

 1. Co je příčinou vyrážky?
 2. Jak dlouho bude vyrážka přítomna?
 3. Jak mám vyrážku léčit?
 4. Jak mohu pro příště vyrážce předcházet?
 5. Mohlo by se jednat o jiné onemocnění než je kontaktní dermatitida?

Jak bude probíhat vyšetření?

Lékař vám položí pár otázek a prohlédne vás. Pravděpodobně vás odešle na alergologické vyšetření pro přesné určení alergenu.

Rizikové faktory

individuální citlivost; časté používání čistících prostředků, rozpouštědel nebo jiných chemikálií

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses