Kawasakiho nemoc

Symptomy

horečka po dobu alespoň pěti dnů, kožní vyrážka na břiše nebo na hrudi nebo na genitáliích, krví podlité oči, červené nebo popraskané rty, hrdlo nebo jazyk, zduření lymfatických uzlin, otok lymfatických uzlin, zarudnutí lymfatických uzlin, loupání rukou a nohou

Co je to?

Kawasakiho nemoc je vzácné, ale vážné zánětlivé onemocnění krevních cév, které se obvykle vyskytuje u dětí do 5 let. Příčina je neznámá. Nejčastějším příznakem je horečka trvající nejméně po dobu pěti dní. Kawasakiho nemoc může vést ke vzniku cévního aneuryzmata a infarktu, ale při včasné léčbě se většina dětí plně zotaví. Toto onemocnění je nejčastější u dětí asijského původu. Každé dítě, které trpí vysokou horečkou by mělo navštívit lékaře. Mějte však na paměti, že častější a méně znepokojující podmínky mohou také způsobit horečku.

Jaký je vývoj nemoci?

Nejprve se s největší pravděpodobností náhle objeví vysoká horečka (vyšší než 40°C), která může trvat až dva týdny, pokud se neléčí. Mezi jiné časné příznaky patří vyrážka (obvykle na trupu), krví podlité oči, popraskané rty a oteklé lymfatické uzliny, jazyk, ruce nebo nohy. Mohou se také objevit bolesti kloubů, průjem, zvracení nebo bolesti břicha a může docházet k olupování kůže na rukou a nohou. Dítě může být velmi nepříjemné a podrážděné. Po 10-ti dnech může dojít k poškození tepny, proto je včasná léčba velmi důležitá. Vaše dítě bude odesláno do nemocnice a bude mu intravenózně podána vysoká dávka imunoglobulinu a vysoké dávky aspirinu. Následně bude doma podáván aspirin v nízkých dávkách po dobu 6-8 týdnů. Kawasakiho nemoc může být napohled velmi děsivá, většinou se ale nerozvinou žádné trvalé komplikaace. Jakmile bude započata léčba, dítě se pravděpodobně uzdraví během několika týdnů.

Profylaxe a prevence

Vzhledem k tomu, že se neví, co je příčinou onemocnění, není prevence bohužel známa.

Léčba

Léčba Kawasakiho nemoci může zahrnovat:

 • intravenózní podání léků, včetně imunoglobulinu nebo gammaglobulinu
 • intravenózní podání tekutin
 • Vysoké dávky kyseliny acetylsalicylové na snížení horečky, vyrážku a bolesti kloubů a prevenci vzniku krevních sraženin
 • Léky na bolest a otok
 • Studené obklady

Domácí léčení

Po nemocniční léčbě, může domácí léčba zahrnovat:

 • Podávání nízkých dávek aspirinu tak dlouho, jak lékař doporučil.
 • Dbejte, aby mělo dítě správnou a zdravou stravu, a aby pravidelně cvičilo.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Zavolejte lékaře, pokud vaše dítě má horečku. Okamžitě navštivte lékaře, pokud vaše dítě má horečku a další příznaky Kawasakiho nemoci. Pokud vaše dítě má příznaky dehydratace s horečkou - jako jsou zapadlé oči, suché pleny, snížené močení, nebo pláč bez slz, vyhledejte lékařskou pomoc okamžitě.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

 1. Může být Kawasakiho nemoc příčinou příznaků mého dítěte?
 2. Jaká vyšetření bude moje dítě potřebovat?
 3. Bude nutné mé dítě hospitalizovat?
 4. Jaké typy léčby bude mé dítě potřebovat?
 5. Jaká je prognóza mého dítěte?

Jak bude probíhat vyšetření?

Váš dětský lékař může diagnostikovat Kawasakiho nemoc na základě příznaků, ale může také provést krevní testy nebo echokardiografické vyšetření k vyloučení jiné příčiny.

Rizikové faktory

asijský původ, stáří od 6 měsíců do 5 let, muž

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses