Diagnózy

Tromboza kavernozního sinu

Odborný název

Trombosis sinus cavernosus

Symptomy

bolesti hlavy, vyboulené oči, bolest očí, potíže s pohybem očí, poruchy vidění, ztráta vidění, svěšená oční víčka, zmatenost, koma

Co je to?

Jedná se o krevní sraženinu, která uvízne v odtokové oblasti v dolní části mozku. Kromě krevní sraženiny se však také může jednat o šíření hnisavého procesu do oblasti sinu nebo také může jít o útlak nádorovým procesem. Příčinou může být bakteriální infekce, která se šíří z vedlejších nosních dutin, mandlí, uší, zubů, nosu nebo očí. Jedná se o velmi vzácný, ale život ohrožující stav. Okamžitá léčba antibiotiky v nemocnici může infekci vyléčit.

Jaký je vývoj nemoci?

Trombóza kavernózního sinu se většinou vyvíjí na podkladě infekce zubů, vedlejších nosních dutin, uší, nosu nebo očí. Příčinou může být i kožní infekce. Prvním příznakem může být ostrá bolest, která se zhoršuje. Později dochází k otoku očí a k výrazné bolestivosti. Okamžitá léčba je zásadní a životně důležitá. Většina lidí se zotaví po 3-4 týdenním intravenózním podávání antibiotik v nemocnici. Někdy může být nutný chirurgický zákrok. Někteří lidé mohou mít trvalé poškození zraku nebo nervové poškození.

Profylaxe a prevence

Prevencí je správná léčba všech infekcí v oblastí hlavy. Každé onemocnění je nutné nepodceňovat, i kdyby se jednalo o banální nachlazení. Více na pozoru by měli být zejména osoby trpící chronickým onemocněním, např. cukrovkou. Doporučit lze obecné posílení imunitního systému - zajistěte dostatečný příjem vitaminů (zejména skup. B a C) a stopových prvků (zejména vápník, hořčík, zinek), které lze zakoupit jako volně prodejné doplňky stravy. Velmi blahodárný vliv na imunitní systém má také echinacea purpurea, rakytník, kustovnice a hlíva ústřičná. Zvyšte také konzumaci česneku, který má silný antibakteriální účinek. Pravidelně se otužujte (např. návštěvou sauny).

Léčba

Léčba zahrnuje:

  • Intravenózní podání antibiotik
  • Chirurgický zákrok
  • Přípravky na ředění krve
  • Koritkosteroidy

Domácí léčení

Tento stav vyžaduje okamžitou lékařskou péči, domácí léčba není možná.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Pokud máte nějaké příznaky trombózy kavernózního sinu, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

  1. Jaké vyšetření potřebuji?
  2. Potřebuji nějakou léčbu?
  3. Došlo již k nějakému trvalému poškození?
  4. Jaká je moje prognóza?

Jak bude probíhat vyšetření?

Váš lékař odebere anamnézu a vyšetří vás. Možná bude požadovat RTG, CT nebo magnetickou rezonanci.

Rizikové faktory

Poruchy srážlivosti, diabetes, chronický zánět vedlejších nosních dutin, nekontrolované infekce vedlejších nosních dutin, zubů, nosu, očí, uší nebo kůže

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses