Karcinoid

Symptomy

zrudnutí v obličeji a na krku, křeče v břiše, průjem, dušnost, astma, bušení srdce, nízký krevní tlak, únava, závratě

Co je to?

Jedná se o polozhoubný vzácný nádor, který je charakterizován celou řadou příznaků jako je např. dušnost, zrudnutí obličeje a průjem. Příznaky jsou způsobeny hormony, které produkuje karcionid. Tento typ nádoru je pomalu rostoucí, proto se příznaky většinou objevují až po několika letech. Nejčastější je karcinoid tenkého střeva, který se šíří do jater.

Jaký je vývoj nemoci?

Příznaky se objevují až po delší době. Charakteristické bývá zarudnutí v obličeji, které může být trvalé. Chronický průjem může vést k výraznému poklesu váhy. Může dojít k poškození chlopní nebo jinému poškození srdce. Chirurgický zákrok nebo chemoterapie mohou zmírnit symtomy. Léky mohou také léčit specifické příznaky. Kortikosteroidy mohou pomoci s chronickými dýchacími žaludečními problémy. Může dojít ke karcinoidové krizi, která je pro život nemocného velmi nebezpečná, protože dochází k rozvoji většiny příznaků najednou. Tato situace může nastat spontánně nebo se může objevit při chemoterapii, chirurgickém zákroku nebo jiných lékařských postupech. Jedná seo život ohrožující stav, který vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc.

Profylaxe a prevence

Vzhledem k tomu, že se jedná o nádorové onemocnění, prevence prakticky není možná.

Léčba

Léčba karcinoidu může zahrnovat:

 • Chirurgické odstranění nádoru
 • Mrazení (neboli freezing) nebo aplikace radiofrekvenčních vln na snížení šíření nádoru v játrech
 • Léky blokující krevní zásobení nádoru
 • Oktreotid, syntetický hormon
 • Injekce interferonu
 • Chemoterapie
 • Radioterapie
 • Kortikosteroidy
 • Léky proti průjmu

Domácí léčení

Pokud máte karcinoid, vyhněte se konzumaci alkoholu a užívání léků, které obsahují efedrin. Snažte se minimalizovat stres - např. meditací, jógou, uvolňujícími masážemi, horkými koupelemi, aromaterapií (levandule) a dále pitím zklidňujících čajů – např. meduňka, chmel, kozlík a další. Také se zeptejte svého lékaře, zda-li by jste měli užívat vitaminové doplňky, zejména vitamin B a kyselinu nikotinovou, poraďte se také o užívání volně prodejných léků proti průjmu.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Vyhledejte lékaře, pokud pozorujete příznaky karcinoidu. Okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc, pokud máte několik příznaků najednou - zejména náhlé zrudnutí obličeje nebo krku, náhlý pokles krevního tlaku a potíže s dýcháním.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

 1. Jakou léčbu potřebuji pro léčbu příznaků?
 2. Budou se rozvíjet další příznaky?
 3. O jak pokročilý nádor se jedná?
 4. Jaká je moje prognóza?

Jak bude probíhat vyšetření?

Váš lékař provede vyšetření moči a krve. Může také požadovat CT, MRI nebo kostní scan.

Rizikové faktory

rozšíření karcinoidu do jater

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses