Kapavka (muž)

Odborný název

Gonorea

Symptomy

bolestivé močení, bílý nebo žluto - zelený výtok na špičce penisu, horečka, oteklá nebo bolestivá varlata, výtok nebo krvácení z konečníku, svědění konečníku, bolest konečníku, bolestivá peristaltika, bolesti břicha, bolesti v krku, bolesti kloubů, únava, vyrážka.

Co je to?

Kapavka je pohlavně přenosná choroba, způsobená bakterií Neisseria gonorrohae. Nemoc se šíří vaginální, anální a někdy i orální cestou. Pokud se neléčí, kapavka může způsobit zánětlivé onemocnění a neplodnost. Mohou se objevit závažné komplikace včetně artritidy, kožních vředů, zánětu mozku a poškození játer. Asi 60% lidí s kapavkou jsou také nakaženi Chlamydiemi. Mezi nejčastější příznaky u mužů jsou bolestivé močení a bílý, žlutý nebo zelený výtok na špičce penisu. Příznaky u žen jsou různé. Léčba spočívá v podání antibiotik.

 

Jaký je vývoj nemoci?

Kapavka může být často bezpříznaková, takže nakažená osoba nemusí o nemoci ani vědět. Pokud se objeví příznaky, pak obvykle přicházejí za 1 -14 dní od nakažení. Může být přítomna bolest v dolní části zad, bolest břicha, horečka, nevolnost a zvracení. I bez příznaků se kapavka může šířit a způsobit vážnější komplikace, jako je neplodnost a artritida. Léčba spočívá v podání antibiotik. Zároveň musí být léčeni všichni sexuální partneři, aby se zabránilo přenosu.

Profylaxe a prevence

Důležité je zodpovědné sexuální chování, použití ochrany při pohlavním styku a sex pouze s jedním partnerem.

Léčba

Léčba spočívá v podání antibiotik. Je důležité užívat léky přesně podle pokynů, jinak může dojít k reinfekci. Při léčbě je také potřeba vyhnout se pohlavnímu styku. Ujistěte se, že všichni sexuální partneři jsou rovněž léčeni.

Domácí léčení

Domácí léčba není možná, je nutné navštívit lékaře a zahájit léčbu antibiotiky.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Vyhledejte lékaře, pokud máte bolestivé močení nebo výtok z penisu, dále svědění, bolestivost, krvácení, nebo výtok z konečníku nebo pokud má váš partner příznaky kapavky. Okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc, pokud máte horečku, bolesti kloubů, vyrážku, či oteklá nebo bolestivá varlata nebo jiné příznaky komplikací.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

  1. Jak mohu sám sebe chránit do budoucna?
  2. Jaký druh léčby potřebuji?
  3. Jak by měl postupovat můj partner?
  4. Potřebuji ještě jinou léčbu kromě užívání antibiotik?
  5. Jaké jsou komplikace infekce?

Jak bude probíhat vyšetření?

U mužů může být kapavka diagnostikována fyzikálním vyšetřením a odběrem vzorku moči. Lékař také může odebrat vzorek z močové trubice nebo konečníku.

Rizikové faktory

sex s více než jednou osobou, sex s partnerem mající více sexuálních partnerů, nepoužívání kondomů, sex s infikovanou osobou

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses