Kapavka (žena)

Odborný název

Gonorea

Symptomy

žlutý nebo žluto-zelený výtok z pochvy, bolestivé močení, bolest břicha, bolest při pohlavním styku, bolest v dolní části zad, nevolnost, zvracení, horečka, otok a bolestivost vulvy, krvácení mezi menstruacemi, rektální bolest, výtok z konečníku, svědění konečníku, krvácení z konečníku, bolestivá peristaltika, bolest v krku

Co je to?

Kapavka je pohlavně přenosná choroba, způsobená bakterií Neisseria gonorrhoae. Nemoc se šíří vaginální, anální a někdy i orální cestou. Mnoho žen má kapavku a nepozorujíí žádné příznaky. Příznaky mohou být mírné a patří mezi ně bolestivé močení, výtok z pochvy nebo krvácení mezi menstruacemi. Pokud se neléčí, kapavka může způsobit zánětlivé onemocnění a neplodnost. Mohou se objevit závažné komplikace včetně artritidy, kožních vředů, zánět mozku a poškození játer. Těhotné ženy s kapavkou mohou přenést infekci na své dítě během porodu. Děti pak trpí na podráždění očí, poškození kloubů a infekci krve. Asi 60% lidí s kapavkou jsou také nakaženi Chlamydiemi. Léčba spočívá v podání antibiotik.

Jaký je vývoj nemoci?

Kapavka může být často bezpříznaková, takže nakažená osoba nemusí o nemoci ani vědět. Pokud se objeví příznaky, pak obvykle přicházejí za 1 -14 dní od nakažení. Infekce obvykle způsobuje výtok z pochvy a bolestivé močení. Pokud se infekce šíří do vejcovodů a vaječníků, může bý přítomna bolest v dolní části zad, bolest břicha, horečka, nevolnost a zvracení. I bez příznaků se kapavka může šířit a způsobit vážnější komplikace, jako je neplodnost a artritida. Léčba spočívá v podání antibiotik. Zároveň musí být léčeni všichni sexuální partneři, aby se zabránilo přenosu tam a zpět.

Profylaxe a prevence

Důležité je zodpovědné sexuální chování, použití ochrany při pohlavním styku a sex pouze s jedním partnerem. Jako prevence nákazy novorozenců se plošně uplatňuje tzv. kredeizace, kdy se každému novorozenci preventivně aplikuje do spojivkového vaku desinfekční prostředek Ophtalmo-Septonex.

Léčba

Léčba spočívá v podání antibiotik. Je důležité užívat léky přesně podle pokynů, jinak může dojít k reinfekci. Při léčbě je také potřeba vyhnout se pohlavnímu styku. Ujistěte se, že všichni sexuální partneři jsou rovněž léčeni.

Domácí léčení

Domácí léčba není možná, je nutné navštívit lékaře a zahájit léčbu antibiotiky.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Zavolejte svého lékaře, pokud máte nějaké příznaky infekce, jako je výtok z pochvy nebo bolestivé močení. Okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc, pokud máte horečku a bolest břicha spolu s vaginálním výtokem.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

  1. Může být kapavka příčinou mých potíží?
  2. Je to nakažlivé onemocnění?
  3. Může infekce ovlivnit plodnost?
  4. Musím podstoupit nějakou léčbu?
  5. Musím přijmout nějaká režimová opatření v průběhu léčby?

Jak bude probíhat vyšetření?

Lékař může diagnostikovat kapavku tím, že odebere anamnézu, provede fyzikální vyšetření a gynekologické vyšetření. Dále odebere stěry z močové trubice nebo děložního čípku.

Rizikové faktory

sex s více než jednou osobou, sex s partnerem mající více sexuálních partnerů, nepoužívání kondomů, sex s infikovanou osobou

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses