Kandidóza

Symptomy

bělavý výtok z pochvy, bělavé skvrny v ústech nebo na jazyku, trhliny ústních koutků, bolesti při polykání, kožní vyrážky s vroubkovaným hranami, svědění nebo pálení v genitáliích, ztluštění nehtů, změna barvy nehtů

Co je to?

Z rozvoji kvasinkové infekce (neboli kandidózy), může dojít kdekoliv v těle. Příčinou je přemnožení kvasinek. Kvasinky jsou vždy přítomny v těle, ale někdy se jejich množení vymyká běžnému rámci jejich počtu, což způsobuje příznaky. Kvasinková infekce se může objevit v pochvě, v ústech (tzv. afty), na kůži, v nehtových lůžcích a na jiných částech těla. Také opruzeniny jsou forma kandidózy. Léčba většinou spočívá v podání antimykotik. U lidí s vážně oslabeným imunitním systémem se může kandidóza šířit do celého těla a být vážnou hrozbou.

Jaký je vývoj nemoci?

Při správné léčbě, většina kvasinkových infekcí sama od sebe odezní. Vaginální kvasinková infekce, afty a opruzeniny obvykle vymizí během 1-2 týdnů. U lidí s oslabeným imunitním systémem, je léčba kvasinkové infekce složitější a snadno může recidivovat. Pokud dojde k rozvoji kandidózy u pacienta s výrazně oslabeným imunitním systémem, může být tato osoba ohrožena na životě.

Profylaxe a prevence

Prevencí je posilování imunitního systému - zajistěte dostatečný příjem vitaminů (zejména skup. B a C) a stopových prvků (zejména vápník, hořčík, zinek), které lze zakoupit jako volně prodejné doplňky stravy. Velmi blahodárný vliv na imunitní systém má také echinacea purpurea a rakytník. Vyhněte se konzumaci jednoduchých cukrů, které jsou pro kvasinky živné médium. Dbejte na správnou léčbu všech základních onemocnění, které oslabují imunitní systém a mohli by vést k snadnějšímu rozvoji kandidózy (např. cukrovka).

Léčba

Antimykotické krémy, pleťové vody, pilulky, pastilky a vaginální čípky jsou nejčastěji užívány pro léčbu kandidózy. Poraďte se se svým lékařem, abyste našli způsob léčby, která je pro vás nejvhodnější. Na odolné infekce může lékař předepsat perorální antimykotika.

Domácí léčení

Většina případů kvasinkové infekce může být doma léčena volně prodejnými antimykotiky (např. Canesten). Pokud máte oslabený imunitní systém, domluvte si návštěvu svého lékaře ihned, jak se objeví příznaky kandidózy. Snižte příjem jednoduchých cukrů. Vhodná k potírání je šťáva z aloe vera nebo tea tree olej a z bylinné terapie se doporučuje popíjení čajů z brusinky, zázvoru nebo lichořeřišnice větší.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Obraťte se na svého lékaře, pokud je to poprvé, co máte kvasinkovou infekci. Také navštívit lékaře, pokud léčba volně prodejnými antimykotiky neúčinkuje nebo máte již několikátou infekci v řade.

Vyhledejte okamžitou lékařskou pomoc, pokud máte příznaky kandidózy doprovázené horečkou, zimnicí nebo nevolností. Lidé s oslabeným imunitním systémem by měli okamžitě kontaktovat svého lékaře, pokud se objeví příznaky kvasinkové infekce. Kandidóza může být život ohrožující u lidí s vážně oslabeným imunitním systémem.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

  1. Postačí k léčbě volně prodejné léky proti kvasinkám?
  2. Budu potřebovat léky na předpis?
  3. Jak dlouho to bude trvat, než příznaky vymizí?
  4. Je kvasinková infekce způsobena jiným onemocněním?
  5. Co mohu udělat, aby se zabránilo rozvoji kvasinkové infekce?

Jak bude probíhat vyšetření?

Váš lékař může diagnostikovat kandidózu jednoduchým fyzikálním vyšetřením. Kandidóza, která se rozšířila do celého těla může vyžadovat rozsáhlejší vyšetření.

Rizikové faktory

Pokročilý věk, oslabený imunitní systém, diabetes, těhotenství, menstruace, menopauza, chemostatika, kortikosteroidy, užívání antibiotik, nitrožilní katetry

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses