Juvenilní revmatoidní artritida

Symptomy

ztuhlost kloubů, bolest, otok, horečka, vyrážka, uveitida, bolesti očí, červené oči

Co je to?

Juvenilní revmatoidní artritida nebo JRA je dlouhodobé onemocnění, které způsobuje bolest a otok kloubů u dětí. Příčinou může být autoimunitní onemocnění, při kterém imunitní systém napadá zdravé části těla. Také je označována jako juvenilní idiopatická artritida a existují tři typy tohoto onemocnění. Polyartikulární JRA postihuje mnoho kloubů. Pauciartikulární JRA ovlivňuje více kloubů najednou - velmi často jsou to kolena nebo kyčle. Systémová JRA je charakteristická bolestmi kloubů, otoky a horečkou. JRA trpí většinou děti mladší 16-ti let a obvykle se u nich neobjevují dlouhodobé problémy. Přesto některé děti trpí i dlouhodobě onemocněním očí a kloubů. Léky a cvičení pomáhají usnadňovat život mnoha dětem s JRA. V závažných případech mohou lékaři navrhnout operaci.

Jaký je vývoj nemoci?

Děti, které mají juvenilní revmatoidní artritidu, která postihuje několik kloubů, většinou nemají dlouhou dobu žádné příznaky. Později se však objevují dlouhotrvající bolesti, což znemožňuje normální fungování a normální školní docházku. Mezi další komplikace patří pomalý nebo nepravidelný růst nohou nebo rukou a ztráta zraku.

Profylaxe a prevence

Prevence prakticky není možná, protože není jasná příčina tohoto onemocnění. Pokud se již onemocnění objeví, je důležité dbát na pravidelné preventivní prohlídky u očního lékaře, aby se zabránilo poškození zraku.

Léčba

Léčba juvenilní revmatoidní artritidy zahrnuje:

 • Léky na snížení bolesti a otoky a léky k posílení imunitního systému
 • Cvičení pro zvýšení pevnosti a pružnosti
 • Dlahy, které pomohou se správným růstem kostí
 • Chirurgické nahrazení poškozených kloubů

Domácí léčení

 • Jemně masírujte a protahujte klouby hned po probuzení.
 • Choťe, plavte nebo jezděte na kole, aby se svaly posilovaly.
 • Jezte zdravou výživu.

Snažte se minimalizovat stres a předcházejte úzkosti kvůli svému onemocnění - předcházet stresu můžete např. meditací, jógou, uvolňujícími masážemi, horkými koupelemi, aromaterapií (levandule) a dále pitím zklidňujících čajů – např. meduňka, chmel, kozlík a další. V případě potřeby se nestyďte navštívit psychologa.

Pro posílení imunitního systému zajistěte dostatečný příjem vitaminů (zejména skup. B a C) a stopových prvků (zejména vápník, hořčík, zinek), které lze zakoupit jako volně prodejné doplňky stravy. Velmi blahodárný vliv na imunitní systém má také echinacea purpurea a rakytník.

 

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Vyhledejte lékaře, jestliže vaše dítě má problémy s klouby již několik dní, stěžuje si na bolest očí nebo ztrátu zraku nebo trpí nevysvětlitelnými horečkami nebo vyrážkami.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

 1. Je příčinou problémů juvenilní revmatoidní artritida?
 2. Jakou léčbu doporučujete?
 3. Jaké jsou možné komplikace z léčby?
 4. Jak dlouho bude trvat, než budou zjevné výsledky?
 5. Budou přítomny nějaké dlouhodobé následky juvenilní revmatoidní artritidy?

Jak bude probíhat vyšetření?

Lékař se zeptá na příznaky vašeho dítěte a vyšetří ho. Lékař také může odebrat vzorek tekutiny z kloubu a dále provést krevní testy, RTG a oční vyšetření.

Rizikové faktory

juvenilní revmatoidní artritida v rodinné anamnéze, autoimunitní onemocnění v rodinné anamnéze

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses