Jícnové varixy

Symptomy

krvavá nebo černá stolice, zvracení, zvracení krve, točení hlavy, šok

Co je to?

Jícnové varixy jsou zvětšené žíly ve stěně jícnu, které se rozšiřují v důsledku zvýšeného tlaku. Tlak se zvyšuje v případě, že není umožněn dostatečný průtok krve játry a krev tak před játry stagnuje - což se projeví rozšířením (nejen) jícnových žil. Zjizvení jater je nejčastější příčinou. Většina z jícnových varixů je bezpříznaková, problém však nastává ve chvíli, kdy zeslabená stěna varixů praskne a dochází ke krvácení. Pak se objevuje krvavá nebo častěji černá stolice, zvracení, zvracení krve nebo točení hlavy. Pokud stav není rychle léčen, může krvácení způsobit šok nebo smrt.

Jaký je vývoj nemoci?

Pokud máte jícnové varixy, lékař vám předepíše léky, které budou působit preventivně před krvácením z varixů. Většina lidí nemá žádné příznaky, dokud varixy neprasknou a nezačnou krvácet. Je-li krvácení lehké, můžete si nejprve všimnete tmavých pruhů ve stolici. Krvácení z varixů vyžaduje okmažitou lékařskou pomoc, protože je nutné krvácení ihned zastavit. Léčba může zahrnovat podání určitých léků, speciální ošetření varixů nebo chirurgický zákrok.

Profylaxe a prevence

Vzhledem k tomu, že příčinou bývá nejčastěji onemocnění jater a to nejčastěji jaterní cirhóza, pak je na místě střídmost v požívání alkoholických nápojů. Dále je důležitá správná léčba jakéhokoliv jaterního onemocnění, které by později mohlo (v příapdě zanedbané léčby) vést k poškození a jizvění jater (např. infekční hepatitida).

Léčba

Léčba může zahrnovat:

  • Beta-blokátory
  • Endoskopie
  • Bandáž varixů, která vede k zástavě krvácení
  • Chirurgický zákrok

Domácí léčení

Zaměřte se na léčbu jater. Pokud trpíte cirhózou, přestaňte s konzumací alkoholu, vyvarujte se styku se škodlivinami a toxiny a naopak se zaměřte na zdravý životní sty l- zdravou a vyváženou stravu, dostatek pohybu a minimum stresu. Pro detoxikaci jater se doporučuje užívání ostropestřce mariánského, který je účinným hepatoprotektivem.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Navštivte svého lékaře nebo vyhledejte pohotovost, pokud máte černou stolici anebo zvracíte krev.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

  1. Mohou být jícnové varixy příčinou mých problémů?
  2. Jaké vyšetření potřebuji?
  3. Jaké typy léčby potřebuji?
  4. Jak mohu zabránit krvácení?
  5. Jaká je moje prognóza?

Jak bude probíhat vyšetření?

Váš lékař Vás vyšetří a odebere anamnézu. Může také nařídit endoskopii za účelem nalezení místa krvácení.

Rizikové faktory

Chronická onemocnění jater

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses