Diagnózy

Japonská encefalitida

Symptomy

 • ztráta vědomí
 • koma
 • horečka
 • zvracení
 • bolest břicha
 • bolest hlavy

Co je to?

Japonská encefalitida je virové tropické onemocnění, které způsobuje zánět mozku a následný otok mozku. Je to nakažlivé onemocnění, které se vyskytuje zejména ve venkovských oblastech Asie (v USA a Evropě se nevyskytuje) a je přenášeno komáry. Mezi hlavní projevy patří horečka, bolest hlavy, zvracení a bolest břicha. Mírné případy nevyžadují žádnou léčbu, ale závažnější případy mohou být život ohrožující a vyžadují hospitalizaci.

Jaký je vývoj nemoci?

Většinou se tato nemoc vyskytuje v její lehčí formě a obejde se bez lékařské pomoci. Těžší případy však mohou být život ohrožující, jediná pomoc pro nemocného je hospitalizace, intravenozní podání tekutin, zajištění dýchání a léky tlumící příznaky. Jestliže se projeví těžší forma onemocnění, je prognóza velmi špatná. Nicméně tento průběh se objevuje velmi zřídka (u 250 nakažených bývá těžší formou postižen 1 pacient).

Profylaxe a prevence

Proti japonské encefalitidě existuje vakcína, která se doporučuje aplikovat (spolu vakcínami proti dalším tropickým nemocem) vždy před cestou do Asie. Důležité je posilovat imunitní systém dostatečným příjmem vitaminů (zejména skup. B a C) a stopových prvků (zejména vápník, hořčík, zinek), které lze zakoupit jako volně prodejné doplňky stravy. Velmi blahodárný vliv na imunitní systém má také echinacea purpurea, rakytník, kustovnice čínská a hlíva ústřičná.

Léčba

 • odpočinek a dostatečný příjem tekutin
 • léky proti bolesti a horečce (analgetika, antipyretika)
 • podpůrná péče – zajištění dýchání, intravenózní aplikace tekutin

Domácí léčení

viz Léčba

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Nepodceňujte příznaky a vyhledejte lékaře ihned, jestliže jste se vrátili z Asie a rozvíjí se u vás příznaky encefalitidy.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

 1. Může být příčinou mých příznaků japonská encefalitida?
 2. O jak moc vážný stav se jedná?
 3. Za jak dlouho příznaky vymizí?
 4. Budu mít nějaké trvalé následky?

Jak bude probíhat vyšetření?

Lékař vám položí pár otázek a vyšetří vás. Může požadovat krevní odběry pro stanovení viru v krvi. Také vás může odeslat na lumbální punkci a CT nebo MRI mozku.

Rizikové faktory

návštěva venkovských asijských oblastí; výkon funkce v armádě; podcenění očkování

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses