Invaginace střeva

Symptomy

prudká bolest v oblasti žaludku trvající 15 - 20 minut, krvavé stolice, průjem, horečka, otoky břicha (ascites), zvracení

Co je to?

Invaginace (vchlípení) je vážný a bolestivý stav, při kterém se dolní úsek střeva zasune do úseku horního, podobně jak se skládá dalekohled. To vede k zablokování střevního průchodu a k uskřinutí střevních cév, což vede k nedokrvení střeva. Je to nejčastější střevní obstrukce u dětí, zejména u chlapců do jednoho roku. Méně často se vyskytuje u starších dětí a dospělých. Příčina není přesně známa, ale starší děti mohou trpět invaginací po virovém onemocnění nebo střevní chřipce. Ve vzácných případech, invaginace může být způsobena nádorem nebo zánětem slepého střeva. Velmi důležitá je rychlá léčba tohoto stavu. Závažné případy mohou vyžadovat chirurgický zákrok. Pokud se neléčí, může být invaginace fatální.

Jaký je vývoj nemoci?

Prvním přáznakem může být náhlý a hlasitý pláč. Kvůli bolesti břicha se může dítě schoulet do klubíčka. Dospělí si mohou všimnout křečí v břiše, bolesti nebo nevolnosti a zvracení. Zaškrcení cév může vést k zabránění cévního odtoku a může vést k otoku (ascites). K invaginaci může docházet i opakovaně. Jedná se o život ohrožující stav, pokud není včas dostupná léčba.

Profylaxe a prevence

Prevence je velmi obtížná, protože ani není znám přesný mechanismus vzniku. Doporučit lze snad jen pravidelné stravování po malých dávkách, nespěchat s příkrmy u malých dětí a podávat probiotika (až věk dítěte dovolí).

Léčba

Léčba invaginace zahrnuje:

  • klystýr
  • operace
  • tekutiny intravenózně, aby se zabránilo invaginaci

Domácí léčení

Tento stav vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Pokud si myslíte, že vaše dítě má invaginaci střev, okamžitě vyhledejte pomoc lékaře.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

  1. Je příčinou příznaků opravdu invaginace?
  2. Jaká léčba je potřeba?
  3. Jaké jsou možné komplikace z léčby?
  4. Jak dlouho bude trvat než se bude mé dítě cítit lépe?

Jak bude probíhat vyšetření?

Lékař provede fyzikální vyšetření. Dále bude pravděpodobně požadovat RTG a ultrazvuk. Možné je také podání klystýru, který by mohl vrátit vsunuté střevo zpět na původní místo.

Rizikové faktory

chlapci mladší 1 roku, invaginace v anamnéze

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses