Intolerance laktózy

Symptomy

žaludeční křeče, bolest, plyn, průjem, nevolnost

Co je to?

Laktóza je typ cukru, který se nachází v mléčných výrobcích. Intolerance laktózy se vyskytuje u lidí, kteří nemají dostatek enzymu laktázy, což je enzym potřebný pro trávení laktózy. Nestrávená laktóza kvasí v tlustém střevě, což vede k plynatosti, nadýmání, a dalším symptomům. Někteří lidé produkují méně laktázy s přibývajícím věkem. Nemoci postihující žaludeční sliznici, infekce tenkého střeva, infekce tlustého střeva a operace mohou ovlivňovat množství vytvořené laktázy. Někteří lidé s nesnášenlivostí laktózy mohou mít problémy při konzumaci již malého množství mléka a mléčných výrobků. Výživové doplňky (suplementy laktázy) pomohou lidem s intolerancí laktózy k předcházení příznakům.

Jaký je vývoj nemoci?

Žaludeční křeče, bolesti, plynatost, průjem nebo nevolnost se objevují asi 30 minut až dvě hodiny po konzumaci mléčných výrobků. Tíže příznaků se pohybuje od mírných po těžké, v závislosti na tom, kolik laktózy v potravinách je, a jak dobře ji tělo tráví.

Profylaxe a prevence

Jedná se o geneticky podmíněné onemocnění a prevence je tedy prakticky nemožná. Pokud je tato nemoc diagnostikována, je důležité dodržovat bezlaktózovou dietu.

Léčba

Nejprve je důležité vypozorovat, kolik laktózy pacient snese - jedná se o faktor individuální. Po tomto kroku léčba zahrnuje:

  • Vyřazení mléčných výrobků z jídelníčku.
  • Užívání suplementů laktózy.
  • Pití bezlaktózového mléka.

Domácí léčení

Vylučte ze své stravy mléčné výrobky a užívejte suplementy laktázy. Při vyloučení mléka ze stravy je nutné doplňovat vápník jinými potravinami. Nejvíce vápníku (v mg/100g potravy) obsahuje mák, následují tvrdé sýry, pohanka, také lněná a slunečnicová semínka, fazole, ořechy, brokolice a pažitka. Také je možné přísun vápníku do organismu zvýšit pomocí doplňků stravy.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Vyhledejte lékaře, pokud příznaky nevymizely ani po vyloučení mléčných výrobků ze stravy. Mohlo by se jednat o jiné onemocnění.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

  1. O jak závažné onemocnění se jedná?
  2. Jaký typ léčby potřebuji?
  3. Co by mohlo bý příčinou?
  4. Jakým potravinám bych se měl vyhnout?
  5. Měl bych užívat suplementy laktázy?

Jak bude probíhat vyšetření?

Lékař odebere anamnézu a provede fyzikální vyšetření. Jiná vyšetření mohou zahrnovat vyšetření kyselosti stolice, laktóza toleranční krevní test a vodíkový dechový test.

Rizikové faktory

Afroameričané, Asiaté a indiáni

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses