Intersticiální plicní proces

Symptomy

dušnost, suchý kašel, únava, horečka, ztráta hmotnosti, svalové bolesti

Co je to?

Intersticiální plicní proces je skupina onemocnění, které způsobují zjizvení plicní tkáně. Zjizvení způsobuje snížení dýchací kapacity, to znamená, že nedochází k dostatečné výměně plynů mezi vnějším prostředím a krví. Obvykle se intersticiální plicní onemocnění vyvíjí pomalu a po delší dobu. Pneumonie, infekce, autoimunitní onemocnění, radioterapie, některé léky, a expozice azbestu nebo některému druhu prachu mohou vést k rozvoji intersticiálního plicního procesu. Někdy však není příčina známa. Lidé s intersticiálním plicním onemocněním mohou trpět dušností, mohou mít suchý kašel, mohou být unaveni, charakteristická je také horečka, hubnutí a bolesti svalů. Léky mohou pomoci zpomalit poškození plic, ale lidé s tímto onemocněním již nikdy nebudou schopni plně využívat plné plicní kapacity.

Jaký je vývoj nemoci?

Intersticiální plicní onemocnění se obvykle rozvíjí postupně. Dušnost a suchý kašel jsou nejčastější příznaky. Nejprve se objevuje dušnost při fyzické aktivitě, postupem času se bude dušnost zhoršovat až do stadia, kdy bude nemocná osoba dušná i v klidu. Můžete mít i další příznaky jako jsou únava, horečka a bolesti svalů. V pokročilých stadiích onemocnění mohou vaše rty a pleť zmodrat, protože nebude docházet k dostatečnému okysličení. Léčba intersticiální onemocnění plic, závisí na tom, co je příčinou nemoci. Je důležité zahájit léčbu včas, aby se zabránilo dalšímu poškození plic.

Profylaxe a prevence

Prevence spočívá ve správné léčbě všech infekcí a dalších onemocnění plic, které plíce postihnou. Důležité je také vyhnout se kontaktu s nebezpečným prachem, který toto poškození plic může způsobit (viz. silikóza a azbestóza). Pokud dochází ke vzniku této nemoci v důsledku užívání některých léčiv, je nutné začít užívat léčiva jiná.

Léčba

Léčba intersticiálního onemocnění plic může zahrnovat:

 • Vyhnout se expozici toxických látek nebo některých léků
 • Kortikosteroidy
 • Léky, které potlačují imunitní systém (imunosupresiva)
 • Acetylcystein
 • Kyslíková terapie
 • Plicní rehabilitace
 • Transplantace plic

Domácí léčení

Intersticiální plicní onemocnění vyžaduje lékařské ošetření. Ale můžete pomoci zmírnit příznaky tím, že  se vyvarujete kouření, budete cvičit dle pokynů rehabilitačního pracovníka a zhubnete, pokud trpíte nadváhou.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Navštivte svého lékaře ihned, pokud trpíte dušností, máte jiné problémy s dýcháním nebo jiné příznaky intersticiálního plicního onemocnění.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

 1. Může být intersticiální plicní proces příčinou mých příznaků?
 2. Jak pokročilé je moje onemocnění?
 3. Potřebuji nějaké vyšetření?
 4. Jaký typ léčby potřebuji?
 5. Jaká je moje prognóza?

Jak bude probíhat vyšetření?

Váš lékař odebere anamnézu a provede fyzikální vyšetření. Váš lékař může také provést krevní testy, bronchoskopii, RTG hrudníku, CT hrudníku, HRCT plic, funkční vyšetření plic a biopsii plic.

Rizikové faktory

věk nad 50 let, kouření, expozice chemickým látkám nebo toxinům v životním prostředí, radioterapie nebo chemoterapie, intersticiální plicní onemocnění v rodinné anamnéze

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses