Nízká hladina glukozy

Odborný název

hypoglykémie

Symptomy

 • mdloba
 • zmatenost
 • pocit na zvracení nebo zvracení
 • zvýšená tepová frekvence
 • chvění
 • dezorientace
 • třes rukou
 • úzkost
 • únava
 • necitlivost nebo brnění
 • nadměrné pocení
 • zhoršená koncentrace
 • ospalost
 • hlad

Co je to?

K poklesu krevního cukru (hypoglykémii) může docházet z různých důvodů. Může se jednat např. o nesprávně léčený diabetes, užívání některých léků, nadměrnou konzumaci alkoholu nebo nádorová onemocnění. Hypoglykémie se projevuje bolestí hlavy, podražděností, třesem, neschopností soustředit se, zrychlením srdečního tepu nadměrným pocením a dalšími symptomy. Neléčená hypoglykemie může být život ohrožující stav. Při dlouhodobé hypoglykemii dochází k hypoglykemickému šoku, rozvoji křečí, kómatu až ke smrti. U diabetiků je nezbytně nutné přesně dodržovat předepsanou terapii a přecházet tak stavům hypoglykémie. U osob bez diabetu dochází často k rozvoji hypoglykemie při hladovění, proto se doporučuje jíst pravidelně malé dávky jídla s rozestupem 2-3 hodin.

Jaký je vývoj nemoci?

Mezi časné příznaky hypoglykémie patří únava, hlad, třes a podrážděnost. Při prvních příznacích hypoglykemie je nutné podat dávku sacharidů, aby se zabránilo prohloubení hypoglykemie. Naprosto nutný je tento postup u diabetiků, kde by mohlo velmi rychle dojít k rozvoji hypoglykemického šoku. Těžká hypoglykemie se projevuje jako zmatenost, extrémní ospalost, mdloby až koma. Každý, u koho jsou zaznamenány tyto příznaky by měl neprodleně vyhledat lékařskou pomoc.

Profylaxe a prevence

Prevencí je správné a pravidelné stravování a to také při zvýšené fyzické aktivitě, při které se hladina krevního cukru snižuje významněji než v klidové režimu. Ve stravě je důležité rozložit správně veškeré živiny do pravidelných dávek. Velmi důležitá je prevence hypoglykemie u diabetiků, které se léčí perorálními antidabetiky s hypoglykemizujícím účinkem. Zde je dobré zvážit, zda-li by nebylo vhodnější podávat antidiabetika s antihyperglykemickým účinkem. U diabetiků je vhodné pravidelně sledovat hladinu glukozy v krvi pomocí glukometru. Prevencí hypoglykemie je také zamezení větší konzumace alkoholu. Obecně se při diabetu doporučuje zvýšit příjem některých stopových prvků – zejména chromu a zinku, které můžete volně koupit v lékárně jako doplněk stravy. Důležité je snížit příjem cukrů na minimum a nahradit jej umělými sladidly, které běžně koupíte v obchodě nebo v lékárně. Velmi vhodná je také stevie, která svou sladkou chutí taktéž nahradí cukr. Velmi důležité je zvýšit přísun omega-3-mastných kyselin (buď z potravy – lněné semínko, ryby,…) nebo koupí volně prodejných doplňků stravy – lněný olej a rybí tuk. Diabetici obecně by měli zvýšit příjem vitamínů (zvláště pokud se již u nich objevili pozdní komplikace diabetu – např. časté infekce, poruchy zraku, diabetická noha atp.), proto zvyšte příjem ovoce a zeleniny a kupte si volně prodejné vitamínové přípravky.

Léčba

 • pravidelný přísun sacharidů v malých dávkách
 • léčba diabetu (perorální diabetika, inzulinová terapie)

Domácí léčení

Při hypoglykemii je potřeba opět zvýšit glykemii na normální úroveň – podáním malých dávek sacharidů v intervalu zhruba po 15 minutách až do období vymizení příznaků. Při rozvoje hypoglykemie u diabetika podáme sacharidy (nejlépe vložením kostky cukru pod jazyk) a voláme lékařskou pomoc.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Jestliže se příznaky hypoglykemie nezlepšují po podání sacharidů, vyhledejte lékaře. Lékaře vyhledejte okamžitě, došlo-li k rozvoji hypoglykemie u diabetika.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

 1. Co hypoglykemii způsobilo?
 2. Je nutné změnit dávkování léků?
 3. Jak mám postupovat, nastane-li tento stav znovu?
 4. Měl bych častěji kontrolovat svou hladinu cukru v krvi?
 5. Mohlo by se jednat o nějaký jiný stav než je hypoglykemie?

Jak bude probíhat vyšetření?

Lékař vám položí pár otázek, vyšetří vás a změří vám hladinu glukozy v krvi. Může požadovat další krevní testy.

Rizikové faktory

diabetes; užívání antidiabetik; užívání alkoholu; užívání jistých léků jako např. beta-blokátorů

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses