Diagnózy

Zánět vnějšího zvukovodu

Odborný název

Otitis externa

Symptomy

bolest ucha, svědění ucha, zhoršení sluchu, pocit ucpaného ucha, odlupování kůže, výtok z ucha

Co je to?

Vnější zvukovod je velmi vhodným místem pro růst bakterií a to zejména, pokud se zde udržuje voda. Infekce je tedy poměrně běžná. Děti a dospívající, kteří tráví spoustu času u vody jsou tedy více náchylní k rozvoji infekce. Ale zánět může vzniknout i u ostatních lidí. Nejčastější příčinou je bakterie zvaná Pseudomonas. K infekci však mohou vést i jiné typy bakterií a také houby. Akutní infekce trvá méně než čtyři týdny. Chronická infekce může trvat déle než čtyři týdny. Za chronickou infekci je také považována akutní infekce, která proběhne vícekrát jak 4x za rok. Léčba spočívá v podání antibakteriálních kapek nebo antibiotik. Llidé s cukrovkou nebo oslabeným imunitním systémem jsou v ohrožení více závažné infekce, která se označuje jako maligní otitis externa. Maligní otitis externa může šířit i do jiných tkání, včetně kostí na spodině lebeční. Potom se jedná o život ohrožující stav.

Jaký je vývoj nemoci?

Příznaky infekce se obvykle objeví několik dní poté, co se voda dostala do ucha nebo po tom co došlo k poškození (např. při čištění vatovými tyčinkami). Charakteristickým příznakem je bolest ucha při zatahání za boltec v jakémkoliv směru. Někteří lidé si stěžují na zhoršující se bolest při žvýkání. Pokud je zvukovod nějakým způsobem zablokován, můžete vnímat částečnou ztrátu sluchu. K vymizení příznaků většinou dochází za 1-2 týdny od začátku léčby.

Profylaxe a prevence

Důležité je pokusit se odstranit vodu ze zvukovodu po koupání. Měli by k tomu postačit klepavé pohyby hlavou a odsátí vody ze zvukovodu ručníkem. Vyvarujte se zavádění jakéhokoliv předmětu do zevního zvukovodu - zejména se jedná o vatové tyčinky, jejichž použití často vede k poškození bubínku nebo zasunutí mazové zátky hlouběji do zvukovodu. Pokud se nedaří vodu nebo ušní maz odstranit, zakupte si v lékárně speciální ušní kapky.

Léčba

Léčba může zahrnovat:

 • Použití antibakteriální ušních kapek spolu s kortikosteroidy ke snížení otoku. Kortikosteoridy by něměly být používány déle než 10 dní.
 • Antibiotika
 • Volně prodelné léky proti bolesti jako je paracetamol nebo ibuprofen
 • Přikládání teplého ručníku k úlevě od bolesti.

Domácí léčení

Infekce zevního zvukovodu by měla být konzultována s lékařem. Teplý obklad může pomoci snížit bolest. Je také důležité, aby bylo postižené ucho udržováno v suchu, pokud máte tedy infekci, nechoďte plavat. Dle babských rad můžete zkusit potřít ústí do zvukovodu alkoholem (nejlépe slivovicí) nebo na chvíli vložit do zevního zvukovou nakrojený stroužek česneku. Popíjejte čaj z heřmánku, hluchavky a šalvěje.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Vyhledejte lékaře, pokud si všimnete jakýchkoliv příznaků infekce jako je například:

 • Bolest která se nezlepšuje po podání volně prodejných léků proti bolesti
 • Pociťujete bolest při tahu za boltec.
 • Neschopnost ležet na uchu a neschopnost usnout.
 • Bolest uší, která se zhoršuje žvýkáním
 • Výtok sekretu z ucha.

Měli byste jít na pohotovost v nemocnici, pokud máte příznaky infekce a zároveň:

 • Máte cukrovku nebo oslabený imunitní systém
 • Se u vás objeví horečka
 • Máte v anamnéze operaci uší
 • Pozorujete dvojité vidění nebo slabost ve svalech obličeje

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

 1. Potřebuji nějaká vyšetření?
 2. Musím brát antibiotika nebo nějaké jiné léky?
 3. Jak mohu zabránit, aby nedošlo k rozovji infekce znovu?
 4. Mohl by to být něco jiného, ​​než zánět vnějšího zvukovodu?
 5. Mohu udělat něco pro utlumení bolesti?

Jak bude probíhat vyšetření?

Lékař provede fyzikální vyšetření, včetně ORL vyšetření a může odebrat vzorek tekutiny, která vytéká z ucha.

Rizikové faktory

Koupání, vodní sporty, seboroická dermatitida nebo jiné kožní onemocnění, užívání vatových tampónů nebo jiných pomůcek k čištění uší

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses