Diagnózy

Zánět středního ucha

Symptomy

bolest ucha, ztráta sluchu, pocit plnosti v uchu, horečka, úzkostlivost, výtok hnisu z ucha

Co je to?

Zánět středního ucha je nejčastějším typem dětské bakteriální infekce, ale může se objevit i v dospělosti. K rozvoji infekce často dochází v důsledku alergie, nachlazení a rozšíření infekce z vedlejších dutin nosních. Významný vliv na vznik infekce má zúžení Eustachovy trubice otokem při chřipce nebo nachlazení. Eustachova trubice je trubice, která spojuje střední ucho a zadní část hltanu a umožňuje vyrovnávaní tlaku v uchu. Pokud je tato trubice z jakéhokoliv důvodu neprůchozí, pak se tlak nevyrovnává a je tak umožněno množení bakterií v uchu. Při množení bakterií vzniká zánět, je produkována zánětlivá tekutina, která se ve středním uchu hromadí a vyvíjí tlak na bubínek, což je velmi bolestivé. Může také dojít ke ztrátě sluchu.

Jaký je vývoj nemoci?

Většina ušních infekcí se vyvine v průběhu několika dní a způsobuje bolest a diskomfort. Děti, které mají zánět středního ucha, jsou neklidní, pláčou a nechtějí spát. Malé děti si budou stěžovat na bolest ucha. U kojenců i dětí se může objevit mírná horečka. Většina zánětů se uklidní do dvou až tří dnů bez léčby. Pokud příznaky přetrvávají nebo se zhorší, lékař předepíše antibiotika, obvykle na 10 dní. I po ukončení léčby může tekutina zůstat v uších po dobu tří až šesti týdnů, což způsobuje dočasnou ztrátu sluchu. Chronické ušní infekce mohou poškodit ušní bubínek a vést k trvalé ztrátě sluchu.

Profylaxe a prevence

Prevencí je správná léčba i banálního nachlazení nebo chřipky. Důležité je také otužování, v případě rýmy důkladné smrkání (u mladších dětí odsávání odsávačkou), kapání do nosu, či aplikace nosního spreje. U jedinců se zvětšenou nosní mandlí, která způsobuje opakované záněty středního ucha, může lékař doporučit její odstranění.

Pro posílení imunitního systému zajistěte dostatečný příjem vitaminů (zejména skup. B a C) a stopových prvků (zejména vápník, hořčík, zinek), které lze zakoupit jako volně prodejné doplňky stravy. Velmi blahodárný vliv na imunitní systém má také echinacea purpurea, rakytník, kustovnice a hlíva ústřičná. Zvyšte také konzumaci česneku, který má silný antibakteriální účinek. Pravidelně se otužujte (např. návštěvou sauny).

Léčba

Léčba infekce středního ucha může zahrnovat:

 • Antibiotika
 • Dostatečný příjem tekutin
 • Nosní dekongestiva
 • Léčba alergie
 • Chirurgické zavedení trubičky do ušního bubínku

Domácí léčení

 • Aplikujte teplé obklady na zevní ucho
 • Použijte volně prodejné kapky do uší
 • Podávejte volně prodejné léky proti bolesti (vyvarujte se podávání aspirinu dětem)
 • Podávejte nosní dekongestiva
 • Odpočívejte a pijte dostatek tekutin. Zaměřte se na posílení imunity, velmi vhodné je při této nemoci užívání Echinacei.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Každé dítě mladší 6-ti měsíců s horečkou a příznaky infekce ucha by mělo být prohlédnuto lékařem. Děti starší 6-ti měsíců by měly navštívit lékaře, pokud se příznaky nezlepší po 1-2 dnech nebo pokud mají silné bolesti ucha nebo vysokou horečku.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

 1. Jaké vyšetření potřebuji?
 2. Musím užívat antibiotika?
 3. Je příčinou mých příznaků alergie?
 4. Existuje nějaký jiný způsob léčby než užívání antibiotik?
 5. Mohlo by se jednat o něco jiného než o zánět středního ucha?

Jak bude probíhat vyšetření?

Lékař odebere anamnézu a provede fyzikální vyšetření, včetně ORL vyšetření. Lékař může také nařídit vyšetření sluchu.

Rizikové faktory

tabákový kouř, nesprávně léčená virová onemocnění, pití z láhve vleže

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses