bolest ucha, ztráta sluchu, pocit plnosti v uchu, horečka, úzkostlivost, výtok hnisu z ucha
Zánět středního ucha je nejčastějším typem dětské bakteriální infekce, ale může se objevit i v dospělosti. K rozvoji infekce často dochází v důsledku alergie, nachlazení a rozšíření infekce z vedlejších dutin nosních. Významný vliv na vznik infekce má zúžení Eustachovy trubice otokem při chřipce nebo nachlazení. Eustachova trubice je trubice, která spojuje střední ucho a zadní část hltanu a umožňuje vyrovnávaní tlaku v uchu. Pokud je tato trubice z jakéhokoliv důvodu neprůchozí, pak se tlak nevyrovnává a je tak umožněno množení bakterií v uchu. Při množení bakterií vzniká zánět, je produkována zánětlivá tekutina, která se ve středním uchu hromadí a vyvíjí tlak na bubínek, což je velmi bolestivé. Může také dojít ke ztrátě sluchu.
Většina ušních infekcí se vyvine v průběhu několika dní a způsobuje bolest a diskomfort. Děti, které mají zánět středního ucha, jsou neklidní, pláčou a nechtějí spát. Malé děti si budou stěžovat na bolest ucha. U kojenců i dětí se může objevit mírná horečka. Většina zánětů se uklidní do dvou až tří dnů bez léčby. Pokud příznaky přetrvávají nebo se zhorší, lékař předepíše antibiotika, obvykle na 10 dní. I po ukončení léčby může tekutina zůstat v uších po dobu tří až šesti týdnů, což způsobuje dočasnou ztrátu sluchu. Chronické ušní infekce mohou poškodit ušní bubínek a vést k trvalé ztrátě sluchu.
Prevencí je správná léčba i banálního nachlazení nebo chřipky. Důležité je také otužování, v případě rýmy důkladné smrkání (u mladších dětí odsávání odsávačkou), kapání do nosu, či aplikace nosního spreje. U jedinců se zvětšenou nosní mandlí, která způsobuje opakované záněty středního ucha, může lékař doporučit její odstranění.
Pro posílení imunitního systému zajistěte dostatečný příjem vitaminů (zejména skup. B a C) a stopových prvků (zejména vápník, hořčík, zinek), které lze zakoupit jako volně prodejné doplňky stravy. Velmi blahodárný vliv na imunitní systém má také echinacea purpurea, rakytník, kustovnice a hlíva ústřičná. Zvyšte také konzumaci česneku, který má silný antibakteriální účinek. Pravidelně se otužujte (např. návštěvou sauny).
Léčba infekce středního ucha může zahrnovat:
Každé dítě mladší 6-ti měsíců s horečkou a příznaky infekce ucha by mělo být prohlédnuto lékařem. Děti starší 6-ti měsíců by měly navštívit lékaře, pokud se příznaky nezlepší po 1-2 dnech nebo pokud mají silné bolesti ucha nebo vysokou horečku.
Lékař odebere anamnézu a provede fyzikální vyšetření, včetně ORL vyšetření. Lékař může také nařídit vyšetření sluchu.
tabákový kouř, nesprávně léčená virová onemocnění, pití z láhve vleže