Infekce močového systému

Symptomy

bolest a pálení při močení, časté a intenzivní nutkání močit, potíže s močením, bělavá nebo krvavá moč, bolest v oblasti pánve nebo tlak nad stydkou kostí, bolest zad nebo pod žebry, často na jedné straně, zvýšená teplota

Co je to?

Infekce močových cest jsou časté zejména u žen. K infekci dochází, pokud bakterie z okolí řitního otvoru přestoupí do močové trubice, kterou stoupají až do močového měchýře. Způsobují infekci močové trubice, močového měchýře nebo obojího. Pokud se neléčí, může infekce močových cest způsobit bolestivou a nebezpečnou infekci ledvin. Infekce močových cest jsou obvykle snadno odhalitelmé, ale některé nemusí mít žádné příznaky. Pokud se infekce močových cest vyvine v infekci ledvin, může dojít k rozvoji bolesti v boku nebo zad. Dále se může objevovat zimnice, horečka nebo zvracení.

Jaký je vývoj nemoci?

Pokud zjistíte, že infekce močových cest je v počátku a objevují se pouze mírné příznaky, pak zvyšte příjem tekutin a vitamínu C. V tomto stadiu lze postup infekce snadno zastavit. Většina infekcí močových cest ale vyžaduje léčbu antibiotiky. Pokud se neléčí, může dojít k přestupu infekce do ledvin nebo může způsobit podráždění močové trubice nebo močového měchýře.

Profylaxe a prevence

Dbejte o správnou intimní hygienu a snažte se předejít nastydnutí. Noste vhodné spodní prádlo a používejte neparfémovaná mýdla. V chladném obdobíí zvyšte příjem vitamínu C a konzumujte ve větším množství brusinky.

Léčba

  • Antibiotika
  • Pití dostatku tekutin
  • Suché teplo na oblasti bederní páteře
  • Dostatečná hygiena, užívání přípravků pro intimní oblasti (např. Lactacyd)

Domácí léčení

Při prvním náznaku podráždění močového měchýře, zkuste pít více vody a 100% brusinkového džusu nebo čaje. Extrakty z brusinek zabraňují bakteriím přichytit se na stěnu močového měchýře. Pijte také odvary z kopřivy. Zvyšte příjem vitamínu A a C. Noste vhodné spodní prádlo. Pokud se vaše příznaky nezlepší, navštivte svého lékaře.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Měli byste navštívit svého lékaře co nejdříve, pokud máte výrazné bolesti při močení, a máte růžově zbarvenou nebo zakalenou moč. Nemusíte jít na pohotovost kvůli lehké infekci močových cest. Nicméně, pokud máte velké bolesti nebo máte krev v moči, vyhledejte lékaře co nejdříve.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

  1. Zvyšuji nějakým svým chováním riziko rozvoje infekce močových cest?
  2. Musím užívat antibiotika?
  3. Co mám dělat, když vidím krev v moči?
  4. Kdy bych měl očekávat, že příznaky odezní?
  5. Co jiného bych měl udělat, aby se zabránilo infekci močových cest?

Jak bude probíhat vyšetření?

Váš lékař vás vyšetří a odešle vaši moč na vyšetření. Může také nařídit další vyšetření pro diagnostiku závažných infekcí ledvin.

Rizikové faktory

ženy, prochladnutí, pohlavní styk, nevhodné spodní prádlo, nedostatečná hygiena

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses