Infekce ledvin

Odborný název

Pyelonefritida

Symptomy

Zimnice, horečka, bolest v dolní části zad, boku nebo třísle, bolest nebo pálení při močení, časté močení, hnis nebo krev v moči, horečka, nevolnost, zvracení

Co je to?

Infekce ledvin je nejčastěji bakteriálního původu a postihuje buď jednu nebo obě ledviny. Většina infekcí ledvin je způsobena neléčenou infekcí močového měchýře, jejímž původcem je nejčastěji E.coli. Jiný způsob, jakým může dojít k přestupu infekce do ledvin je přes krevním řečiště, zde bývá nejčastějším původcem Stafylokokus aureus. Infekce ledvin jsou poměrně časté hlavně u žen, a to zejména v průběhu těhotenství. Mohou se objevit bolesti zad, zimnice, horečka, nevolnost a zvracení. Léčba spočívá v podání antibiotik. Pokud není infekce léčena, pak může dojít k nevratnému poškození ledvin nebo k otravě krve, což je život ohrožující stav. Lidé s cukrovkou nebo oslabeným imunitním systémem jsou ve větším riziku rozvoje infekce ledvin.

Jaký je vývoj nemoci?

Navštivte ihned svého lékaře, pokud máte příznaky infekce ledvin. Pokud má lékař podezření na infekci ledvin, ihned zahájí antibiotickou terapii. Ve chvíli, kdy budou známy výsledky laboratorních testů může lékař změnit dávkování nebo začít podávat jiný druh antibiotik. Obvykle při správném užívání antibiotik, odstatku odpočinku a zvýšeném příjmu tekutin, Vaše příznaky budou mírnější po několika dnech. Je velmi důležité dobrat antibiotika, aby se infekce kompletně vyléčila. Muži budou muset užívat léky až šest týdnů, protože u mužů může být léčba tohoto onemocnění složitější. Jestliže máte závažnou infekci, vysokou horečku, jste dehydratovaní nebo cítíte intenzivní bolest a zvracíte, budete muset být hospitalizováni na několik dní a dostávat antibiotika a tekutiny intravenózně. Pokud se infekce nezlepší nebo pokud máte opakující se infekce ledvin, pak může být nutné další vyšetření a operace, aby se zjistilo, jestli nemáte strukturální abnormality, obstrukci v močových cestách nebo ledvinové kameny.

Profylaxe a prevence

Dbejte na dostatečný příjem takutin, tak aby dostatečným močením byly pravidelně odstraňovány bakterie, které stoupají močovou trubicí do močového měchýře a poté do ledvin. Vhodné je pití brusinkového džusu a konzumace brusinek, které účinkují protizánětlivě při infekcích močového traktu. Zejména ženy (které mají kratší močovou trubici a cesta pro bakterie je díky tomu kratší) by měli dbát na pravidelnou intimní hygienu. Snažte se předejít prochladnutí, teple se oblékejte a dbejte na to, aby vaše záda byla vždy zakrytá. Posilujte imunitní systém - zajistěte dostatečný příjem vitaminů (zejména skup. B a C) a stopových prvků (zejména vápník, hořčík, zinek), které lze zakoupit jako volně prodejné doplňky stravy. Velmi blahodárný vliv na imunitní systém má také echinacea purpurea, rakytník, kustovnice a hlíva ústřičná. Zvyšte také konzumaci česneku, který má silný antibakteriální účinek. Pravidelně se otužujte (např. návštěvou sauny).

Léčba

Léčba infekce ledvin může zahrnovat:

 • Antibiotika
 • Hydratace
 • Odpočinek
 • Léky na bolest, nevolnost, nebo horečku
 • Operace

Domácí léčení

Domácí léčba může zmírnit příznaky infekce ledvin:

 • Pijte hodně tekutin - velmi vhodný je 100% brusinkový džus a dále bylinné čaje - např. kopřiva, zlatobýl nebo již zmíněná brusinka
 • Odpočívejte
 • Používejte hřejivou desku pro snížení bolesti.
 • Zakupte přípravky obsahující výtažky z brusinek.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Navštivte svého lékaře, pokud si myslíte, že máte infekci močových cest nebo pokud jste léčen pro infekce močových cest, ale příznaky se nelepší.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

 1. Jak dlouho to bude trvat, než se uzdravím?
 2. Je něco, co mohu udělat, abych urychlil léčbu?
 3. Jak dlouho budu užívat antibiotika?

Jak bude probíhat vyšetření?

Lékař odebere anamnézu a provede fyzikální vyšetření a vyšetření moči. CT vyšetření, RTG či ultrazvuk také může být doporučeno pro opakující se, dlouhotrvající nebo nelepšící se infekce ledvin.

Rizikové faktory

Pohlavní styk, těhotenství, ženy, diabetes, oslabený imunitní systém, vada močových cest, ledvinové kameny, zvětšená prostata

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses