Infekce Helicobacterem pylori

Symptomy

 • bolest v horní části břicha, pálení v horní části břicha, plynatost
 • říhání
 • ztráta chuti k jídlu
 • nevolnost
 • zvracení
 • černě zabarvená stolice

Co je to?

Helicobacter (H. pylori) je běžný druh bakterie, která normálně žije v žaludku. Pokud se však z nějakého důvodu přemnoží, pak způsobuje většinu peptických vředů v žaludku nebo v horní části tenkého střeva. Infekce H. pylori oslabuje žaludeční sliznici, což umožňuje žaludeční kyselině leptat sliznici žaludku, což způsobuje bolest žaludku a pálení žáhy.

Jaký je vývoj nemoci?

Někteří lidé s infekcí H. pylori nemají žádné příznaky. U některých se vyvinou příznaky několik týdnů až měsíců po objevení infekce. S léčbou dochází ke zklidnění příznaků během několika týdnů. Pokud se infekce neléčí, pak se vředy zhoršují a stávají se chronickým problémem. Chronické peptické vředy zvyšují riziko rakoviny žaludku a střev. Těžké vředy mohou způsobit vnitřní krvácení a mohou vést k perforaci žaludku nebo střev, což je velmi závažný stav, který vyžaduje okamžitou lékařskou péči, jinak by se mohl stát fatálním.

Profylaxe a prevence

Rozvoji zánětu žaludeční sliznice z důvodu přemnožení H.pylori je velmi obtížné. Obecně se doporučuje vyvarovat vlivu stresu, vyhnout se zvýšené konzumaci alkoholu, kávy, kořeněných jídel a kouření. Vhodné je také snížit konzumaci nesteroidních antiflogistik, které mají dráždivý účinek na žaludeční sliznici a nahradit tyto léky jinými (např. paracetamolem).

Léčba

 • Antibiotika
 • Léky k potlačení tvorby kyseliny chlorovodíkové (inhibitory protonové pumpy)
 • Antacida (např. jedlá soda, Gaviscon)
 • Dietetická opatření
 • Vyhýbání se kofeinu, alkoholu a tabáku

Domácí léčení

Vyhněte se kořeněným jídlům, alkoholu, kofeinu a kouření cigaret. Neužívejte nesteroidní antiflogistika, mohou dráždit žaludeční sliznici. Dbejte na pravidelné stravování a vyhýbejte se stresu. Volně prodejné léky potlačující vliv kyseliny mohou zmírnit příznaky (antacida jako je např. Gaviscon), ale není vhodné tyto léky užívat delší dobu. Pijte odvary z heřmánku a zakupte tinkturu z grapefruitu, která je účinná proti H.pylori. Do svého jídelníčku zahrňte brokolicii, která má velmi dobrý vliv na hojení vředů.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Máte-li náhlou a silnou bolest břicha, zvracíte krev nebo máte černě zabarvenou stolici, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

 1. Jak dlouho bych měl užívat antacida?
 2. Musím podstoupit antibiotickou léčbu?
 3. Jak dlouho mohu očekávat, že budou mé symptomy trvat?
 4. Mohlo by to být něco vážnějšího než vředové onemocnění žaludku nebo dvanáctníku?

Jak bude probíhat vyšetření?

Anamnéza a fyzikální vyšetření může pomoci diagnostikovat vřed. Váš lékař může provést krevní test nebo vyšetření přítomnosti amoniaku v dechu (H.pylori amoniak produkuje). Dále může požadovat RTG žaludku nebo endoskopii. Při endoskopii může také provést biopsii.

Rizikové faktory

kouření, stres, kořeněná jídla

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses