Hypoparatyreoidismus

Symptomy

Svalové křeče, bolesti břicha, suché vlasy a kůže, lámavé nehty, šedý zákal, brnění prstů na rukou nebo nohou, brnění rtů, problémy s chrupem, bolesti hlavy, změny nálady, deprese, nepravidelný srdeční tep, slabé kosti, bolestivá menstruace, vývojové a růstové zpoždění u dětí

Co je to?

Hypoparatyreoidismus je vzácný stav, při kterém příštítná tělíska neprodukují dostatečné množství parathormonu (PTH). To vede k nízké hladině vápníku a vysoké hladině fosforu v krvi, což může způsobit svalové záškuby, záchvaty, křeče, mravenčení a vývojovou retardaci u dětí. Operace v oblasti krku, radioterapie a genetická predispozice mohou způsobit hypotyreózou. Denní užívání doplňků stravy pomůže dostat hladinu vápníku a fosforu pod kontrolu. Okamžitá léčba může pomoci zabránit rozvoji trvalých následků.

Jaký je vývoj nemoci?

První příznaky se mohou objevit již těsně po narození, jindy se mohou rozvíjet až v dětství nebo dospělosti. Důležitá je celoživotní suplementace vápníku a vitaminu D. Rychlá pomoc a rychlé podání vápníku a vitaminu D je důležitá zejména u dětí, kdy může zabránit zpoždění růstu a mentální retardaci. U dospělých může správná léčba zvrátit mnoho příznaků, ale již nepomůže se vzniklými komplikacemi jako je zpoždění růstu, kognitivní problémy, katarakta nebo usazení vápenatých sloučenin v mozku. Velmi nízké hladiny vápníku mohou být život ohrožující, zde je pak nutná okamžitá nitrožilní aplikace vápníku.

Profylaxe a prevence

Prevence je velmi obtížná, protože k rozvoji onemocnění dochází velmi často na genetickém podkladě. při vzniku v dospělosti mohou hrát roli operace v okolí štítné žlázy, proto by zákroky měly být vedeny s velkou opatrností, aby nedošlo k poškození příštítných tělísek a následnému vzniku hypoparatyreoidismu.

Léčba

Léčba zahrnuje:

  • Suplmentace vápníku
  • Suplementace vitaminu D
  • Dietní změny
  • Léky na snížení hladiny fosforu
  • Nitrožilní podání vápníku v akutních případech

Domácí léčení

Lidé s hypoparatyreoidismem potřebují lékařské ošetření. někdy je vhodné zařadit do své stravy více potravin bohatých na vápník - mléčné výrobky, špenát, kapusta, tofu, ryby a konzumovat méně potravin, které jsou velmi bohaté na fosfor - slazené limonády, vejce, a některé druhy masa.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Pokud máte nějaké příznaky hypoparatyreoidismu, vyhledejte lékaře. Symptomy zahrnují: svalové křeče, bolesti břicha, suché vlasy a pleť, lámavé nehty, šedý zákal, brnění prstů nebo rtů, problémy s chrupem, bolesti hlavy, změny nálady, deprese, nepravidelný srdeční tep, slabé kosti, bolestivou menstruaci, vývojovou a růstovou retardaci u dětí. Pokud máte záchvaty nebo dýchací problémy, jděte na pohotovost.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

  1. Potřebuji nějakou léčbu?
  2. Co je příčinou tohoto stavu?
  3. Mohou mít toto onemocnění také lidé v mé rodině?
  4. Jaký vliv bude mít onemocnění na můj budoucí život?
  5. Jak často musím chodit na prohlídky?

Jak bude probíhat vyšetření?

Váš lékař Vás vyšetří a odebere anamnézu. Bude požadovat krevní testy a vyšetření moči, EKG, CT, MRI, genetické vyšetření.

Rizikové faktory

Nedávné operace v oblasti hlavy nebo krku, radioterapie, hypoparatyreoidismus v rodinnoé anamnéze, nízké hladiny hořčíku, přebytek kyseliny v tělesných tekutinách, DiGeorge syndrom, Addisonova choroba, autoimunitní onemocnění, adrenální insuficience.

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses