Nízká koncentrace vápníku

Odborný název

Hypokalcemie

Symptomy

brnění rtů, jazyka, prstů a chodidel, zmatenost, ztráta paměti, podrážděnost, deprese, delirium, halucinace, ztuhlost a svalové křeče, potíže s dýcháním, křeče, poruchy srdečního rytmu.

Co je to?

Hypokalcémie je vzácný stav, při kterém není dostatek vápníku v krvi. Vápník je důležitý pro zdravé kosti a zuby, ale také pro srážení krve a pro správnou nervovou a svalovou činnost. Těžká hypokalcémie může vést ke kardiovaskulárnímu kolapsu a může dojít k výraznému poklesu krevního tlaku, který nereaguje na léčbu. Selhání ledvin, nízká hladina vitamínu D a hořčíku, užívání některých léků, některé krevní poruchy, chemoterapie, alkoholismus, a nedostatečná aktivita příštítných tělísek může vést k poklesu vápníku v krvi. Můžete mít příznaky jako je brnění, svalové křeče, bolesti a zmatenost. Zvýšení hladiny vápníku, někdy intravenózně, hypokalcémii upraví. Smrt v důsledku hypokalcémie je velmi vzácná.

Jaký je vývoj nemoci?

Často se stává, že pacienti s hypokalcémií nemají vůbec žádné přízanky. Lékař hypokalcémii může diagnostikovat zcela náhodou při pravidelné preventivní prohlídce. Pokud se jedná o akutní stav, kdy hladina vápníku klesá rychle, může docházet ke svalovým záškubům. V případě mírné hypokalcémie se objevují příznaky jako je necitlivost, brnění v okolí úst, brnění v prstech rukou nebo nohou a dále se může objevit deprese a podrážděnost. Pokud se jedná o těžkou hypokalcémii, může se objevovat zmatenost a dezorientace. V důsledku elektrolytové nerovnováhy může docházet k srdečním arytmiím. Při chronické hypokalcémii bude pravděpodobně stačit užívání vápníku a vitaminu D. Pokud se bude jednat o akutní stav, bude pravděpodobně nutné intravenózní podání vápníku a vitaminu D. Důležité však bude zjistit příčinu hypokalcémie a tuto příčinu léčit.

Profylaxe a prevence

Dbejte, aby vaše strava byla bohatá na vitamin D, který je potřebný ke vstřebávání vápníku. Na vitamin D jsou bohaté např. mandle, tofu, mléko nebo zelí. Případně můžete zakoupit preparáty obsahující vitamin D. Vyvarujte se nadměrné konzumaci alkoholu a snažte se vyhýbat stresu, dostatečně relaxujte. Stres může hrát také roli v množství vápníku v krvi. Předcházet stresu můžete např. meditací, jógou, uvolňujícími masážemi, horkými koupelemi, aromaterapií (levandule) a dále pitím zklidňujících čajů – např. meduňka, chmel, kozlík a další.

Léčba

Léčba hypokalcémie může zahrnovat:

 • Intravenózní podání vápníku a infúzí.
 • Vápník v potravinových doplňcích
 • Vitamin D v potravinových doplňcích
 • Diuretika ke snížení vylučování vápníku ledvinami
 • Léčba základního onemocnění

Domácí léčení

Tyto kroky domácí péče může pomoci, pokud se vaše hladiny vápníku v krvi jsou nízké:

 • Dbejte na dostatečný příjem vápníku stravou. Dobrým zdrojem jsou mléčné výrobky, zelenina, sardinky, losos, fazole, tofu a mořské řasy.
 • Zeptejte se svého lékaře, zda byste měli užívat výživové doplňky obsahující vápník.
 • Zajistěte přísun vitaminu D, který je potřebný pro vstřebání vápníku (např. Vigantol)

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Vyhledejte lékařskou pomoc, pokud trpíte výše uvedenými symptomy.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

 1. Může být hypokalcémie příčinou mých příznaků?
 2. Jaká vyšetření potřebuji?
 3. Pokud mám hypokalcemii, co je pravděpodobně příčinou?
 4. Jaké ošetření potřebuji?
 5. Je něco co můžu udělat, aby se předcházelo dalším epizodám hypokalcémie?

Jak bude probíhat vyšetření?

Lékař provede fyzikální vyšetření a odebere krev za účelem stanovení hladiny vápníku. Lékař také může nařídit další vyšetření ke kontrole možných příčin vzniku hypokalcémie.

Rizikové faktory

nízké hladiny parathormonu, poškození příštítných tělísek při operaci štítné žlázy, nízká hladina vitamínu D nebo hořčíku, leukémie, chemoterapie, dysfunkce ledvin, zánět slinivky břišní, užívání některých léčiv (např. bisfosfonátů)

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses