Hyperparatyreóza

Symptomy

únava, slabost, deprese, bolesti, ztráta chuti k jídlu, časté pálení žáhy, bolesti břicha, nevolnost, zvracení a zácpa, zmatenost, problémy s pamětí, větší žízeň, zvýšené močení, bolesti kostí a kloubů, mnohočetné zlomeniny, vysoký krevní tlak, bolesti od ledvinových kamenů

Co je to?

Hyperparatyreóza je onemocnění příštítných tělísek, která vytvářejí větší množství parathormonu (PTH) než je obvyklé. PTH pomáhá udržovat rovnováhu vápníku a fosforu v těle. Když příštítná tělíska vylučují příliš mnoho PTH, hladina vápníku v krvi stoupá a hladina fosforu naopak klesá. Příliš mnoho vápníku v krvi může věst ke vzniku ledvinových kamenů. Příliš málo fosforu ovlivňuje kvalitu kostí a zubů. Ve většině případů, je hyparparatyreóza nenádorového původu. Často je příčinou hyperplazie, kdy se příštítná tělíska zvětšují a dochází k nadprodukci PTH. Ve velmi vzácných případech, je příčinou rakovina. Hyperparatyreóza může způsobit pocity únavy a slabosti, zvýšenou žízeň, narušené myšlení a může snáze docházet ke zlomeninám kostí. Někteří lidé nemusí mít žádné příznaky. Léčba závisí na typu a závažnosti Vašeho onemocnění. Můžou vám být předepsány speciální léky, může být nutná operace, ale také nemusí být léčba vůbec potřeba.

Jaký je vývoj nemoci?

Máte-li mírné příznaky, nemusí být léčba nutná a postačí pravidelné kontroly u lékaře. Důležitý je dostatečný příjem tekutin, pravidelné cvičení a vyhýbání se užívání diuretik. Při těžších případech pomůže chirurgický zákrok. Někdy lékař může předepsat lék, který ruší účinky PTH. Pokud je příčinou nějaké jiné onemocnění, pak je důležité zacílit terapii na toto onemocnění. Ve většině případů se budete cítit lépe hned na počátku léčby.

Profylaxe a prevence

Prevence je obtížná, není přesně známo, co vznik tohoto onemocnění vyvolává. Důležitá je přesná léčba základních onemocnění, které by mohli později hyperparatyreozu způsobit.

Léčba

Operace je hlavní léčba hyperparatyreózy. Odstraňuje zvětšenou žlázu. Někteří lékaři také mohou předepsat léky zvané kalcimimetika, která sníží sekreci PTH. Lékař bude rovněž léčit jakékoliv základní onemocnění, které je příčinou hyperparatyreózy.

Domácí léčení

Pijte hodně vody, dbejte na dostatek pohybu a nekuřte. Také se vyhněte užívání diuretik. Je nutné dodržovat důslednou dietu - omezte denní příjem vápníku na méně než 1200 mg, fosforu na méně než 800 mg a vitaminu D na méně než 600 IU.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Vyhledejte lékaře, pokud máte nějaké příznaky hyperparatyreózy. Vyhledat lékaře je nezbytně nutné zejména pokud jste těhotná. Zanedbání léčby může být nebezpečné pro vyvíjející se plod. Okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc, pokud máte příznaky zvýšené činnosti příštítných tělísek, nerovnoměrné a skvrnité zbarvení kůže. To by mohlo být příznakem jiného velmi vážného onemocnění.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

  1. Co je příčinou této nemoci?
  2. Na jaké příznaky bych se měl zaměřit?
  3. Musím na operaci? Co mohu očekávat po operaci?
  4. Musím dělat něco speciálního, abych zůstal zdravý?
  5. Měli by být mé děti také sledovány?

Jak bude probíhat vyšetření?

Lékař odebere krev pro stanovení hladiny vápníku a fosforu. Vyšetření moči může ukázat, kolik vápníku je vylučováno močí.

Rizikové faktory

Selhání ledvin, křivice, genetická predispozice, vyšší věk, žena, nedostatek vitaminu D, užívání lithia

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses