Hydronefróza

Symptomy

 • tupá bolest nebo extrémní bolesti v zádech, v pase, spodní části břicha nebo v tříslech
 • časté močení, krev v moči, bolestivé močení
 • horečka, nevolnost, zvracení

Co je to?

Hydronefróza je stav, kdy je znemožněn odtok moči z ledviny do močového měchýře. Nejčastější příčinou přerušení odtoku je ucpání močovým kamenem, krevní sraženina, nádor, zvětšená prostata nebo zvětšená děloha během těhotenství. Pokud k rozvoji hydronefrozy dojde náhle, může způsobit nesnesitelnou bolest. Je velmi důležité diagnostikovat hydronefrózu brzy, aby nedošlo k trvalému poškození ledviny. Léčba je většinou zaměřena na odstranění příčiny, aby moč mohla volně odtékat z ledviny.

Jaký je vývoj nemoci?

Hydronefróza může poškozovat ledviny ještě dříve před tím, než se objeví příznaky, takže lidé, u kterých je zvýšené riziko rozvoje hydronefrózy by měli být pod přímým lékařským dozorem. Pokud je hydronefóza mírná a chronická, nemusí se objevit žádné příznaky, nebo se objevuje mírná pulzující v oblasti žeber nebo kyčlí. Pokud se jedná o akutní hydronefrózu bývá charakteristická bodavá intenzivní bolest spojená s nevolností nebo zvracením. Pokud je příčinou hydronefrózy krevní sraženina nebo močové kameny, pak nemusí být vždy nutná léčba. V jiných případech může být nutné chirurgické obnovení průtoku nebo léčba infekce. Neléčená hydronefróza, která léčbu vyžaduje, může vést k otravě krve, selhání ledvin až k smrti. Ve většině případů ale dochází k uzdravení.

Profylaxe a prevence

Prevence spočívá v předcházení tvorby močových kamenů - zejména dbejte na dostatečný příjem tekutin (vody nebo čajů - jitrcel, řebříček, kopřiva,...) a dbejte na zdravou stravu, která nepřekyseluje organismus (důležitá je zejména konzumace zeleniny). Zahrňte do své stravy větší množství petržele, která má výborný vliv na prevenci močových kamenů, případně pomáhá s močovými kameny bojovat, pokud se již tvoří. Méně solte a poraďte se se svým lékařem o užívání doplňků stravy. Zaměřte se na snížení hmotnosti, pokud jste obézní.

Léčba

Léčba hydronefrózy závisí na příčině a může zahrnovat:

 • Antibiotika pro léčbu infekce
 • Rozbití ledvinových kamenů rázovou vlnou.
 • Léky k léčbě abnormality močového měchýře
 • Vložení stentu nebo drenážní trubice pro odvádění moči z ledvin
 • Kortikosteoridy
 • Operace pro odstranění zúžení močových cest
 • Chirurgické odstranění části nebo celé ledvin (vzácné)

Domácí léčení

Využijte rady zmíněné v sekci profylaxe a prevence. Dbejte na posílení imunitního systému, pokud trpíte infekcí ledvin - zajistěte dostatečný příjem vitaminů (zejména skup. B a C), které lze zakoupit jako volně prodejné doplňky stravy. Velmi blahodárný vliv na imunitní systém má také echinacea purpurea, rakytník, kustovnice a hlíva ústřičná. Zvyšte také konzumaci česneku, který má silný antibakteriální účinek.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Navštivte svého lékaře nebo jděte na pohotovost, pokud máte příznaky hydronefrózy jako jsou těžké a náhlé bolesti v zádech, v pase, spodní části břicha nebo tříslech.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

 1. Může být hydronefóza příčinou mých příznaků?
 2. Jaké vyšetření potřebuji?
 3. Pokud mám hydronefrózu, došlo již k vážnému poškození ledvin?
 4. Jaký typ léčby v této fázi potřebuji?
 5. Dojde k plnému zotavení?

Jak bude probíhat vyšetření?

Lékař odebere anamnézu a provede fyzikální vyšetření, včetně gynekologického vyšetření u žen a urologického vyšetření u mužů. Dále bude lékař požadovat vyšetření moči, krve, ultrazvuk, CT, MRI, a další.

Rizikové faktory

vrozená vada močového systému, nádory nebo chirurgický zákrokuý v oblasti pánve, poruchy srážení krve, zvětšená prostata, časté infekce močových cest, abnormality močového měchýře způsobené poškozením nervů, těhotenství

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses