Bolesti svalů, horečka, bolest hlavy, zimnice, bolest na hrudi, kašel, pocení, dušnost, úbytek na váze, zápal plic, ztuhlý krk, vředy v ústech
Jedná se o infekci, kterou způsobuje plíseň Histoplasma capsulatum. Tato plíseň se velmi často vyskytuje v půdě a bývá součástí netopýřího nebo ptačího trusu. Při vdechnutí může způsobit závažnou infekci v plicích, nicméně k rozsevu infekce může dojít do jakéhokoliv orgánu v lidském těle. Může způsobovat bolesti svalů, horečku, bolesti hlavy, zimnici, bolesti na hrudi, kašel, pocení, dušnost, hubnutí, zápal plic, ztuhlý krk a vředy v ústech. Někdy nemusí být pozorovatelné žádné příznaky.
Příznaky se mohou značně lišit člověk od člověka. Tíže onemocnění závisí na množství inhalované plísně a na vašem celkovém zdravotním stavu. Někdy nemusí být přítomny žádné příznaky, pokud příznaky trpíte, pak se většinou jedná o příznaky podobné chřipce. U 10% lidí se objevují otoky kůže, kloubů nebo postižení srdce. Malé procento lidí mají ohrožující formu histoplazmózy, která se šíří krví do dalších orgánů. Více ohroženi touto nemocí jsou malé děti, starší lidé a osoby s oslabeným imunitním systémem. Léčba spočívá v podání antimykotik, někdy však léčba nemusí být vůbec nutná.
Nejúčinnější prevencí proti nákaze histoplazmózou je vyvarování se náštěvy těch míst, kde je vyšší riziko výskytu této nemoci. U osob s oslabeným imunitním systémem je nutné dbát na posílení imunitního systému, čímž je možné předejít nejen tomuto onemocnění - systému zajistěte dostatečný příjem vitaminů (zejména skup. B a C) a stopových prvků (zejména vápník, hořčík, zinek), které lze zakoupit jako volně prodejné doplňky stravy. Velmi blahodárný vliv na imunitní systém má také echinacea purpurea, rakytník, kustovnice a hlíva ústřičná. Zvyšte také konzumaci česneku, který má silný antibakteriální účinek.
Histoplazmóza je obvykle léčena antimykotiky (např. amfotericin B) v perorálním podání, v případě, že toto podání není možné, pak se antimykotika podávají nitrožilně.
Zde je nutná lékařská péče, pokud se objeví příznaky, vyhledejte lékaře. Dbejte na posílení imunitního systému (viz profylaxe a prevence). Snažte se snížit příjem sladkostí ve vaši stravě a vyzkoušejte popíjení bylinkových čajů, účinných proti plísním (např. jitrocel, kopřiva, měsíček nebo ostružina).
Navštivte svého lékaře, pokud žijete v oblasti, kde je histoplazmóza běžné onemocnění a máte kašel, bolest na hrudi, dušnost nebo příznaky podobné chřipce. Vyhledejte ihned lékaře, pokud máte oslabený imunitní systém a máte příznaky histoplazmózy.
Lékař odebere anamnézu a provede fyzikální vyšetření. Může také zažádat o vyšetření moči, krevní testy, biopsii kůže, RTG hrudníku, CT hrudníku nebo lumbální punkci.
práce v zemědělství, chov drůbeže, kontakt s netopýry, práce v přírodě