Poškození kyčelního kloubu

Symptomy

 • bolest v tříslech nebo v boku, bolest v boku při pohybu a chůzi
 • snížení rozsahu pohybu v kyčelním kloubu
 • pocit zablokování kyčle

Co je to?

V oblasti kyčelního kloubu je anatomický útvar, který se nazývá labrum. Labrum je součást kloubní jamky a má význam pro správné vedení pohybu v kloubu a k udržení stability v kloubu. V důsledku různých zranění (např. při sportu nebo autonehodě), může dojít k roztržení labra, což vede k charakteristickým příznakům – bolest v oblasti kyčle či třísla, ztuhlost a omezený rozsah pohybu, někdy však žádné příznaky být přítomny nemusí. Pokud není stav správně léčen, vede k rozvoji chronických bolestí v kyčli a k rozvoji artritidy. Léčba spočívá v podání specifických léčiv, v rehabilitaci a v chirurgickém ošetření.

Jaký je vývoj nemoci?

Poškození labra můžete pociťovat jako svíravý pocit, který se zhoršuje při chůzi. Postupně se rozvíjí bolest, která se postupem času zhoršuje. Mnoho lidí popisuje konstantní tupou bolest, která se občas střídá s ostrou bodavou bolestí. Jakákoliv aktivita většinou bolest ještě zhoršuje. Léčba spočívá zpočátku v dostatku odpočinku, podání léků proti bolesti a rehabilitace. Pokud tato léčba nestačí, může být indikována operace. Jestliže se stav zanedbá, dochází k rozvoji chronických bolestí a artritidy.

Profylaxe a prevence

Prevence je obtížná, vzhledem k tomu, že se jedná o stav vznikající na úrazovém podkladě. Dbejte zvýšené opatrnosti a vyhýbejte se kontaktním sportům.

Léčba

Léčba může zahrnovat:

 • Použití nesteroidních antiflogistik jako je ibuprofen nebo naproxen.
 • Rehabilitace
 • Injekce koritkosteoridu
 • Operace

Domácí léčení

Dbejte na dostatečný odpočinek, vyhýbejte se zbytečným pohybům. Zvyšte příjem vitamínů a minerálů, aby jste poskytly dostatečnou výživu pro hojení. Mezi nejdůležitější vitamíny ochraňující kloubní systém patří vitaminy skupiny B (B1, B6, B12), vitamin C a E. Zvyšte také příjem vápníku. Speciální preparáty a výživové doplňky můžete volně zakoupit v lékárně.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Pokud máte podezření na jakékoliv poranění v oblasti kyčelního kloubu, vyhledejte lékaře.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

 1. O jak vážný stav se jedná?
 2. Jaká bych měl podstoupit vyšetření?
 3. Jsou nějaké příznaky, na které bych si měl dát pozor?
 4. Co mohu očekávat, pokud jde o zlepšení příznaků?
 5. Je nějaká činnost, které bych se měl vyhnout?

Jak bude probíhat vyšetření?

Lékař odebere anamnézu a provede fyzikální vyšetření. Také vás pošle na zobrazovací vyšetření jako RTG nebo MRI. Může také využít artroskopického vyšetření, aby nahlédl do kloubní dutiny.

Rizikové faktory

Artritida, nadváha, vyvrtnutí, trauma

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses