Diagnózy

Hiátová hernie

Symptomy

bolesti na hrudi, pocit pálení v hrudi, pocení, hořká chuť v krku, nevolnost, pocit plnosti v hrudi, pálení žáhy, dušnost, potíže s polykáním

Co je to?

Hiátová hernie (neboli brániční kýla) je stav, při kterém dochází k přesunu části žaludku do hrudníku přes zeslabenou svalovinu bránice. Příčinou může být obezita, tlak na žaludek v těhotenství, kašel, nadměrné posilování břišního svalstva vedoucí k provalení žaludku přes zeslabené místo v bránici nebo výrazné zvýšení nitrobřišního tlaku při chození na stolici. Často nejsou přítomny žádné příznaky, v případě že ano, pak se jedná o pálení žáhy, nevolnost nebo bolest na hrudi. Mnoho lidí také zároveň trpí refluxní chorobou jícnu.

Jaký je vývoj nemoci?

Mnoho lidí, kteří mají hiatovou hernii nemají žádné příznaky. U lidí, kteří zároveň trpí refluxní chorobou jícnu bývají naopak příznaky závažnější. Léčba hiátové hernie bývá velmi podobná léčbě refluxní choroby – zahrnuje zejména změny životního stylu a odvykání kouření. Pomáhá také užívání antacid a inhibitorů protonové pumpy. Pokud volně prodejné léky a změny životního stylu nepomáhají, pak mohou pomoci léky na lékařský předpis. Ve vzácných případech může dojít ke strangulaci (zaškrcení) hiátové hernie, což je závažný stav, při kterém je část žaludku zaškrcena a zůstává v hrudní dutině. V důsledku zaškrcení není možné prokrvení příslušné části žaludku a při odmítnutí chirurgickho řešení tohoto stavu může příslušná část žaludku odumírat. Mezi příznaky strangulace patří intenzivní bolest, nevolnost a zvracení. Pokud se tyto příznaky objeví, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

Profylaxe a prevence

Buďte opatrní při zvedání těžkých předmětů a pokud jste obézní, snažte se zhubnout.

Léčba

Léčba hiátové hernie může zahrnovat:

 • Změnu životního stylu
 • Podání antacid (např. jedná soda)
 • Léky na snížení tvorby kyselin v žaludku (inhibitory protonové pumpy)
 • Operace v případě potřeby

Domácí léčení

Domácí péče zahrnuje:

 • Volně prodejné léky pro snížení tvorby kyseliny, antacida (např. Gaviscon, jedlá soda). Z bylinné terapie jsou vhodné odvary z vojtěšky nebo přesličky.
 • Snížení hmotnosti
 • Odvykání kouření
 • Omezení tučných jídel a velkých porcí
 • Vyhnout se konzumaci čokolády, kávy a alkoholu, konzumujte zejména zásadité potraviny - jedná se zejména o zelené potraviny, tzn. že velkou část vašeho jídelníčku by měla pokrýt zelenina a ovoce.
 • Poslední jídlo 3-4 hodina před spaním

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Navštivte svého lékaře, pokud máte nové příznaky nebo pokud se vaše příznaky nelepší či pokud se zhorší. Pokud máte bolesti na hrudi nebo pocit tlaku, dušnost, tmavou stolici, zvracíte krev, máte pocit na omdlení nebo máte potíže s polykáním okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

 1. Je něco čím sám zhoršuji své příznaky?
 2. Jak mohu zmírnit příznaky?
 3. Co ještě mohu udělat, aby se zabránilo projevům nemoci?

Jak bude probíhat vyšetření?

Lékař odebere anamnézu a vyšetří vás. Jiné testy mohou zahrnovat krevní testy, RTG nebo endoskopické vyšetření.

Rizikové faktory

Nadváha, častý kašel, nucení chození na stolici, věk, kouření, těhotenství

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses