Hepatitida B

Symptomy

únava, bolest a citlivost jater, ztráta chuti k jídlu, tmavá moč, světle zbarvená stolice, nevolnost, zvracení, horečka, zežloutnutí kůže a očí (žloutenka), průjem.

Co je to?

Hepatitida B je infekční zánět jater, který je způsoben virem hepatitidy B, což je jeden z nejčastějších virů hepatitidy (dále existuje hepatitida A a C). Mezi příznaky patří horečka, únava, zežloutnutí kůže a očního bělma, tmavá moč, světlá stolice, bolesti jater, nevolnost a zvracení. Častý je však průběh bezpříznakový, takže nakažený jedinec o hepatitidě ani neví. K přenosu infekce dochází prostřednictvím krve, vaginálního sekretu, spermatu a jiných tělních tekutin nakažené osoby a to při sdílení potřeb osobní hygieny (kartáčky, žiletky,..), při pohlavním styku, při sdílení jehel pro aplikaci drog a také z matky na dítě při porodu. Léčba spočívá v šestiměsíčním odpočinku a sledování lékařem. Pokud dojde k přechodu do chronicity, pak lze podávat antivirotika pro předcházení poškození jater. Proti hepatitidě B je dostupné očkování, které výrazně zvyšuje imunitu proti této nemoci.

Jaký je vývoj nemoci?

Symptomy se zpravidla objevují 4 týdny po infekci, i když u některých jedinců se příznaky nemusí objevit vůbec. Charakteristický je průjem, zvracení, nevolnost, únava, žloutenka a další příznaky. Většina lidí je schopna vyléčit se z infekce již v akutním stadiu. V tomto případě si proti viru vybudovalo imunitu a je velmi málo pravděpodobné, že by se virem nakazili znovu. Lidé, kteři nevyléčí hepatitidu B v akutním stadiu, jsou ve velkém riziku, že dojde k poškození jater v důsledku předchodu do chronického stadia. V chronickém stadiu se podávají antivirotika, která pomáhají předcházet těžkému poškození jater. Pokud dojde k významnému poškození jater, může být nutná transplantace.

Profylaxe a prevence

Nejlepší ochranou před hepatitidou B je očkování. Pokud již hepatitidu B máte, můžete pomoci zabránit šíření hepatitidy B:

 • Použitím ochrany při pohlavním styku.
 • Nesdílejte potřeby osobní hygieny (např. kartáčky, holící strojky apod.)
 • Pokud jste intravenózním uživatelem drog, nesdílejte injekční stříkačky.
 • Používejte ochranné rukavice, pokud se dostávate do kontaktu s krví někoho jiného.
 • Pokud si plánujete něchat udělat piercing nebo tetování, přesvěčte se, že se jedná o podnik, který dodržuje sterilní podmínky.
 • Pokud jste ve vyšším riziku infekcí hepatitidou B, nechte se očkovat.

Léčba

Lékař doporučí podání antiemetik (léků proti zvracení) a dalších medikamentů pro mírnění příznaků akutní hepatitidy. Lékař také může změnit medikaci u léků, které by mohly poškozovat játra, a které jste doposud užívali. Pokud vám bude diagnostikována chronická hepatitida B, pak lékař bude sledovat jaterní testy a případně podá antivirotika. V těžkých případech je nutná transplantace jater.

Domácí léčení

Domácí péče o hepatitidu B zahrnuje::

 • Dostatek odpočinku
 • Pití dostatku tekutin
 • Nepřibývat na váze
 • Jíst zdravou stravu
 • Vyhnout se alkoholu a drogám
 • Vyhnout se užívání paracetamolu a dalších léků, které mohou poškozovat játra (o potenciálně nebezpečných lécích se poraďte se svým lékařem)

Pro regeneraci jater se doporučuje popíjení odvaru z ostropestřce mariánského. Do jídel přídávejte koření kurkumu, která má prospěšný vliv při léčbě hepatitidy.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Zavolejte svého lékaře, pokud si myslíte, že jste byli vystaveni viru hepatitidy B, pokud máte příznaky onemocnění nebo pokud vám byla diagnostikována hepatitida B a vaše příznaky se nezlepší do dvou až tří týdnů (případně se stále zhoršují). Pokud máte horečku nebo intenzivní bolest, cítíte se zmatený nebo v deliriu, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

 1. Mohla být hepatitida B příčinou mých příznaků?
 2. Je hepatitida B nakažlivá?
 3. Jak mohu zabránit šíření mezi rodinou a přáteli?
 4. Musím zůstat doma a nechodit do práce/školy?
 5. Co mohu udělat pro zmírnění příznaků?

Jak bude probíhat vyšetření?

Léíkař odebere anamnézu, provede fyzikální vyšetření a udělá krevní testy.

Rizikové faktory

uživatelé nelegálních drog, muži, sex mezi homosexuály, více sexuálních partnerů, styk s osobou trpící pohlavně přenosnou chorobou, chronické onemocnění jater nebo ledvin, HIV, cestování do oblastí se zvýšeným výskytem hepatitidy B, zdravotničtí pracovníci, užívání společných pomůcek osobní hygieny

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses