Henoch-Schonleinova purpura

Symptomy

Fialové skvrny na kůži, bolesti břicha, bolesti kloubů, nevolnost, průjem, krev v moči nebo ve stolici

Co je to?

Henoch- Schonleinova ​​purpura je zánětlivé onemocnění cév kůže, jehož příčina není zcela jasná. Spekuluje se o vlivu imunitního systému na infekci nebo o rekaci na bodnutí hmyzem. Nejčastějším příznakem jsou mnohočetná nafialovělá krvácení do kůže (purpura), vypadající jako vyrážka. Kromě kožních cév mohou být také postiženy cévy kloubů, ledvin a střev. Mezi další příznaky proto může patřit bolest břicha, bolesti kloubů nebo krev v moči. Nejčastěji se objevuje u dětí.

Jaký je vývoj nemoci?

Projevy tohoto onemocnění obvykle přetrvávají asi 4-6 týdnů a mizí zpravidla sami, bez léčby. U některých lidí se purpura objevuje vícekrát, ale každá další epizoda bývá zpravidla mírnější než předchozí. Zpravidla nezpůsobuje žádné dlouhodobé problémy, ale ve vzácných případech může docházet k poškození až selhání ledvin a k postižení střev. Lékař provede vyšetření ledvin, aby se ujistil, že nedochází k jejich poškození.

Profylaxe a prevence

Bohužel neexistuje způsob jak tomuto onemocnění předcházet. Jestliže se spekuluje o vlivu infekce na rozvoji tohoto onemocnění, pak může být jediným doporučením péče o imunitní systém - zajistěte dostatečný příjem vitaminů (zejména skup. B a C) a stopových prvků (zejména vápník, hořčík, zinek), které lze zakoupit jako volně prodejné doplňky stravy. Velmi blahodárný vliv na imunitní systém má také echinacea purpurea, rakytník, kustovnice a hlíva ústřičná. Zvyšte také konzumaci česneku, který má silný antibakteriální účinek.

Léčba

Většina případů Henoch-Schönleinova purpura nepotřebuje žádnou léčbu. V některých případech může lékař předepsat kortikosteroidy. Pokud dochází k poškození ledvin, pak bude pravděpodobně nutné podání antibiotik nebo imunosupresiv (léků pro snížení reakce imunitního systému).

Domácí léčení

Příznaky můžete léčit doma volně prodejnými léky proti bolesti (např. Paralen, Ibalgin). Dodržujte klidový režim, dbejte na dostatečný příjem vitamínů a minerálů (viz profylaxe a prevence) a dostatečně pijte.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Navštivte svého lékaře, pokud máte nějaké příznaky tohoto onemocnění, nebo močíte neobvykle málo po tom, co se objevily příznaky Henoch-Schonleinovy purpury. Vyhledejte lékařskou péči hned, pokud po 4-6 týdnech máte stále krev v moči.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

  1. Může být Henoch-Schönleinova purpura příčinou mých příznaků?
  2. Potřebuji nějaké vyšetření?
  3. Jak brzy dojde ke zlepšení příznaků?
  4. Je potřeba znovu provádět vyšetření ledvin?
  5. Jaká je moje prognóza?

Jak bude probíhat vyšetření?

Váš lékař odebere anamnézu a provede fyzikální vyšetření. Můžete také potřebovat vyšetření krve, vyšetření moči, kožní biopsii nebo biopsii ledvin.

Rizikové faktory

děti ve věku 2-11 let, nedávno prodělaná infekce horních cest dýchacích, expozice chladnému počasí, bodnutí hmyzem

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses