Hemolyticko-uremický syndrom

Symptomy

zvracení, krvavý průjem, podrážděnost, slabost, horečka, snížené nebo žádné močení, snadná tvorba modřin.

Co je to?

Hemolyticko-uremický syndrom je onemocnění, které vede k destrukcí červených krvinek může vést k poškození ledvin. Jedná se o závažné onemocnění, které vyžaduje okamžitou lékařskou péči. Nejčastější je u dětí a objevuje se obvykle po prodělané infekci E.coli, kdy toxiny této bakterie poškozují vnitřní výstelku drobných cév, na které jsou především ledviny velmi bohaté. Mezi příznaky patří zvracení, krvavý průjem, podrážděnost, slabost, horečka, snížené nebo žádné močení a snad tvorba modřin. V závažných případech může způsobit smrt.

Jaký je vývoj nemoci?

Objevuje se zvracení a průjem z infekce, výrazná slabost a únava, postupně dochází k zeslabení nebo až zástavě močení a v mnoha případech je výsledkem akurní selhání ledvin. Dospělí mají zpravidla těžší průběh tohoto onemocnění než děti. Léčba spočívá v podání infúzních roztoků, krevních transfúzí a kortikoidů. U dospělých může být nutná výměna plazmy.

Profylaxe a prevence

Hlavní možností prevence je dostatečná tepelná úprava masných výrobků, zejména v provozovnách veřejného stravování a řetězcích Fast Food. Tímto je možno snížit riziko přenosu E.coli. Dbejte také na dostatečnou hygienu, zejména po návštěvě toalety si pečlivě umyjte ruce.

Léčba

Léčba HUS může zahrnovat:

  • Intravenózní podání tekutin
  • Krevní transfúze
  • Dialýza
  • Kortikosteroidy
  • Výměna plazmy

Domácí léčení

Je nezbytně nutné svěřit se do rukou lékařů, protože toto onemocnění může být fatální. Pokud došlo k selhání ledvin, pak po návratu do domácí péče většinou lékaři doporučují snížit příjem draslíku a snížit konzumaci kuchyňské soli. Zvýšená zátěž minerálními látkami znamená potřebu většího výkonu ledvin pro jejich vyloučení. Dostatečně pijte a konzumujte lehkou stravu.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Navštivte svého lékaře nebo jeďte na pohotovost, pokud vy nebo vaše dítě má příznaky hemolyticko-uremického syndromu.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

  1. Může být hemolyticko-uremický syndrom příčinou mých příznaků?
  2. Jaké typy léčby potřebuji?
  3. Došlo k poškození ledvin?
  4. Jaká je moje dlouhodobá prognóza?

Jak bude probíhat vyšetření?

Lékař vás vyšetří a provede fyzikální vyšetření. Může také provést krevní testy, vyšetření moči, vyšetření stolice nebo biopsii ledvin.

Rizikové faktory

děti do 5 let, infekce E. coli, infekce Shigella, infekce salmonely, hemolyticko-uremický syndrom v rodinné anamnéze, užívání některých léků

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses