Modřina

Odborný název

Hematom

Symptomy

  • zhmoždění nebo změny barvy
  • citlivost na dotek

Co je to?

Modřina neboli hematom je nahromadění krve ve tkáních mimo poškozené cévy, ze kterých se krev vylila v důsledku poranění. Hematomy se mohou vyskytovat v různé hloubce a bývají různé velikosti – od velmi malých až po velká rozsáhlá ložiska. Některé léky mohou podpořit tvorbu hematomů (např. aspirin), na což je třeba myslet při dlouhodobém užívání aspirinu. Většina hematomů se sama od sebe vstřebá, nicméně některé hematomy (např. subdurální hematom – hematom mezi mozkem a lebkou) musí být chirurgicky odstraněny, protože jsou svou lokalizací velmi nebezpečné a jejich přítomnost může být pro pacienta fatální.

Jaký je vývoj nemoci?

Hematom se zpravidla resorbuje během 1-2 týdnů. Je běžné, že během vstřebávání mění hematomy svou barvu od fialovomodré až po žlutou či hnědou. Velké hematomy v uzavřeném prostoru (např. viz subdurální hematom) musí být odstraněny chirurgicky, protože se sami nevstřebají.

Profylaxe a prevence

Pro předcházení vzniku modřiny lze doporučit hlavně zvýšená opatrnost při aktivitách, při kterých může ke vzniku modřiny dojít.

Léčba

  • Chlazení postižené oblasti ledem
  • Vyvýšení postiženého místa nebo komprese obinadlem
  • Užití volně prodejných léků proti bolesti (paracetamol, ibuprofen,…)
  • Subdurální hematom – chirurgické odstranění

Domácí léčení

Hematomy se většinou sami od sebe vstřebají. Jestliže máte hematom pod nehtem, je možné snížit tlak a bolest vypuštěním hematomu pomocí jehly, kterou vpíchnete pod nehet a krev nasajete do savého sterilního čtverečku.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Jestliže se v oblasti hematomu objevilo výrazné zarudnutí, vyhledejte lékaře, mohlo by se jednat o jeden ze znaků infekce. Jestliže jste utrpěli úraz břicha nebo jiné trauma, u kterého je (ale nemusí být) přítomen hematom a trpíte silnými bolestmi, vyhledejte lékaře. Bez výjimky vyhledejte lékaře, jestliže jste utrpěli úraz hlavy.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

  1. Jak dlouho bude trvat, než se hematom vstřebá?
  2. Měl jsem hematom odstranit vypuštěním?
  3. Jsou nějaké jiné způsoby léčby, které bych měl podstoupit?

Jak bude probíhat vyšetření?

Lékař od vás odebere anamnézu a vyšetří vás. Jestliže jde o hluboké hematomy, lékař může zažádat o RTG nebo ultrazvukové vyšetření.

Rizikové faktory

běžné denní aktivity; rizikové sporty; nebezpečná povolání

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses