Diagnózy

Glaukom

Symptomy

ztráta periferního vidění, tunelové vidění

Co je to?

Glaukom je onemocnění očí, které může vést ke ztrátě zraku. Příčinou je zvýšení nitroočního tlaku, ke kterému dochází v důsledku uzávěru přirozených odvodných cest pro komorovou vodu, která se tak v oku hromadí a zvyšuje se tak tlak. Zvýšení tlaku postupem času vede k útlaku zrakového nervu, který se tímto poškodí a výsledkem je postižení zraku různé závažnosti. Existuje několik typů glaukomu, glaukom s otevřeným úhlem je nejčastějí a vyvíjí se v průběhu několika let. Glaukom může vzniknout na základě jiného onemocnění, při užívání některých léků, ale také může hrát velkou roli dědičnost. Při správné léčbě je možné předcházet trvalé ztrátě zraku.

Jaký je vývoj nemoci?

Pokud máte glaukom s otevřeným úhlem, nemusí se žádné příznaky objevovat po několik let. Nejprve si můžete povšimnout zatmělých míst v periferii svého zorného pole, které se pomalu zhoršuje. Léčba spočívá v podání očních kapek, specifických léků a v provedení chirurgického zákroku. Nicméně se jedná o léčbu pouze dočasnou, která postup glaukomu může jen zpomalit a platí že vzniklé změny ve kvalitě zraku již nelze vyléčit a navrátit zpět. Odlišným typem glaukomu je akutní glaukom s uzavřeným úhlem, který má odlišné příznaky – náhlá bolest, rozmazané vidění a nevolnost. Bez okamžité léčby může způsobit slepotu během několika dní.

Profylaxe a prevence

Dbejte na správnou léčbu všech svých onemocnění (zejména na léčbu diabetu). Vyvarujte se stresu - např. meditací, jógou, uvolňujícími masážemi, horkými koupelemi, aromaterapií (levandule) a dále pitím zklidňujících čajů – např. meduňka, chmel, kozlík a další. Pokud kouříte, s kouřením přestaňte.

Léčba

Léčba glaukomu zahrnuje:

  • Oční kapky a léky na snížení tlaku
  • Laserová terapie
  • Chirurgický zákrok

Domácí léčení

Za účelem léčby glaukomu se musíte obrátit na svého lékaře, který vám předepíše potřebnou léčbu. Krom předepsaných léků můžete vyzkoušet obklady z odvaru světlíku.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Pokud si všimnete jakékoli změny ve vidění, navštivte lékaře a dbejte na pravidelné prohlídky, pokud máte bezpříznakový glaukom. Akutní glaukom uzavřeného úhlu je stav vyžadující okamžité lékařské ošetření. Pokud máte příznaky jako silné bolesti v oku, zamlžené vidění a zvracíte, okamžitě vyhledejte lékaře.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

  1. Jaký typ glaukomu mám?
  2. Může glaukom způsobit trvalé následky?
  3. Jakou léčbu doporučujete?
  4. Jaká je prognóza?
  5. Jak často bych měl chodit na kontroly?

Jak bude probíhat vyšetření?

Váš lékař vás vyšetří a odebere anamnézu. Provede kompletní vyšetření zraku.

Rizikové faktory

glaukom v rodinné anamnéze, věk nad 60 let, mexický původ, krátkozrakost, vysoký krevní tlak, cukrovka, onemocnění srdce, operace očí, oční zánět, užívání kortikosteroidů

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses