Zánět žil

Odborný název

Flebitida

Symptomy

zarudnutí kůže, podráždění kůže, svědění kůže, křehkost kůže,  bolesti a otoky v žilách dolních končetin, nohou, rukou nebo pažích

Co je to?

Zánět žil (neboli flebitida) vzniká většinou v důsledku zranění žíly nebo působením vzniklé krevní sraženiny. K rozvoji zánětu může dojít v povrchovém žilním systému nebo mohou být postiženy žily hluboké. Hluboká žilní trombóza je nebezpečný stav, protože pokud se sraženina utrhne a je krevním proudem zanesena do plic, pak může vést k žvitu ohrožujícím stavu, který se nazývá plicní embolie.

Jaký je vývoj nemoci?

Povrchni flebitida může vzniknout v důsledku odběru krve injekční jehlou. Nemusí se objevit žádné příznaky nebo může být přítomno zarudnutí kůže nad probíhající žilou, otok, svědění a horkost. Většinou se nejedná o závažný stav a příznaky vymizí po 1-2 týdnech.

Hlukobá žilní trombóza také nemusí být doprovázena žádnými příznaky, ale obvykle bývá potenciálně nebezpečnější než povrchová žilní trombóza, protože utržená sraženina může být hlubokým žilním systémem zanesena až do plic. Objevuje se zarudnutí, horkost, bolest a tvrdé otoky a to nejčastěji v oblasti lýtka. Sraženiny se rozpouštějí velmi pomalu, většinou proces rozpuštění sraženiny trvá 6 a více týdnů. I po rozpuštění sraženiny však může zetvrdnutí žíly přetrvávat.

Profylaxe a prevence

Dbejte na udržování stálé tělesné hmotnosti, pokud jste obézní, zhubněte. Věnujte se pravidelné pohybové aktivitě. Vyhněte se tabákovým výrobkům a při dlouhém cestování myslete na pravidelné rozhýbávání končetin.

Léčba

V závislosti na tom, zda máte povrchový zánět žil nebo hlubokou žilní trombózu, léčba může zahrnovat:

  • Nesteroidní antiflogistika na léčbu bolesti a zánětu
  • Antibiotika v případě infekce
  • Antikoagulancia (warfarin, heparin)
  • Tepelné obklady

Domácí léčení

Pro snížení otoku a bolesti podložte končetinu a aplikujte vlhké tepelné obklady. Pořiďte si podpůrné punčochy, které pravidelně noste. Pijte čaje z podbělu a měsíčku. Můžete také okolní kůži mazat měsíčkovou mastí.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Pokud trpíte náhlou bolestí, otokem nebo zarudnutím ve vašem lýtku nebo pokud se bolest přesouvá po vnitřní straně stehna vzhůru a máte charakteristické příznaky spolu s bolestí na hrudi nebo dušností, jděte okamžitě na pohotovost. Pokud se jedná o plicní embolii, čas hraje významnou roli.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

  1. Měl bych se obávat vzniku krevních sraženin?
  2. Co mohu udělat pro snížení bolesti a otoků?
  3. Jak dlouho mohu očekávat, že budou mé symptomy přetrvávat?
  4. Co mohu udělat, aby se situace neopakovala?
  5. Mohl bych mít poruchu krevní srážlivosti?

Jak bude probíhat vyšetření?

Lékař odebere anamnézu a provede fyzikální vyšetření. Může také provést vyšetření krve a ultrazvuk.

Rizikové faktory

kouření, užívání hormonální antikoncepce, těhotenství, obezita, chirurgické zákroky, zavedený centrální žilní katetr, dlouhodobý pobyt na lůžku, poruchy krevní srážlivosti, nitrožilní užívání drog

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses