Diagnózy

Zbrázděný jazyk

Odborný název

Lingua plicata

Symptomy

praskliny na horní části jazyka

Co je to?

Zbrázděný jazyk je neškodný stav, při kterém jsou na horní ploše jazyka přítomny trhliny nebo drážky, jejichž hloubka se může lišit. Nejčastěji se jedná o vrozenou vadu, se kterou se děti již narodí. Častější je u mužů než u žen a vliv na rozvoj této vady hraje také dědičnost. Rozbrázděný jazyk bývá často přítomen jako součást jiného onemocnění – nejčastěji se jedná o Downův syndrom. Rozprázděný jazyk většinou nevede k žádným zdravotním prlbémům, proto nevyžaduje žádnou lékařskou péči.

Jaký je vývoj nemoci?

Zpravidla není potřeba žádná léčba a nevyskytují se žádné komplikace. Někdy však může docházet k většímu množení bakterií v bráczdách a může se objevovat zapáchající dech. Také se mohou objevovat problémy při konzumaci ostrých jídel. Rozbrázděný jazyk může být součástí Melkerssonova-Rosenthalova syndromu, pro který bývají charakteristické otoky v obličeji a někdy také ochrnutí svalů obličeje.

Profylaxe a prevence

Prevence je velmi obtížná, protože se přesně neví, co je příčinou tohoto stavu. Obecně se doporučuje vyhnout se vlivu alkoholu, nikotinu a drog v těhotenství.

Léčba

Léčba není většinou nutná.

Domácí léčení

Pokud dochází k usazování zbytků potravy nebo zvýšenému množení bakterií v rýhách, zvyšte ústní hygienu a jazyk pečlivě čištěte kartáčkem na zuby. Kloktejte ústní vody a pijte čaje s dezinfekčním účinkem jako je např. čaj z heřmánku, máty nebo zelený čaj.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Promluvte si s lékařem, pokud máte rozbrázděný jazyk a máte jakýkoliv problém s tím spojený.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

  1. Jedná se o rozbrázděný jazyk?
  2. Co způsobuje tento stav?
  3. Jsou zde možné komplikace?
  4. Potřebuji nějaká vyšetření?

Jak bude probíhat vyšetření?

Lékař může obvykle diagnostikovat popraskaný jazyk při pohledu do úst.

Rizikové faktory

Downův syndrom, Melkersson-Rosenthal syndrom, geografické jazyk

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses