Fallotova tetralogie

Symptomy

modré zabarvení kůže, potíže s dýcháním, úzkostlivost, neschopnost příjímat potravu, srdeční šelest, mdloby

Co je to?

Jedná se o vrozenou vývojovou vadu, s kterou se již dědi narodí. Skládá se ze čtyř srdečních vad: stanóza plicnice, defekt komorového septa, hypertrofie pravé komory a nesprávná anatomická lokalizace aorty. Kombinací těchto vad dochází k nedostatečnému prokrvení, což se projeví namodralou kůží, potížemi s dýcháním, úzkostlivostí, neschopností přijímat potravu, srdečními šelesty a mdlobou. Tato vada může být chirurgicky upravena tak, že většina dětí může vést normální život.

Jaký je vývoj nemoci?

Tato vada bývá většinou diagnostikována ihned po narození a bývá také velmi brzy po narození chirurgicky řešena, což většinou vede k úplnému vyřešení vady. Často je však nutná více než jedna operace, případně mohou přetrvávat po celý život nějaké trvalé následky.

Profylaxe a prevence

Prevence je velmi obtížná, protože se přesně neví, co je příčinou této vývojové vady. V každém případě je důležité dbat na některá pravidla v průběhu těhotenství - jedná se zejména o zamezení příjmu alkoholu a vlivu kouření.

Léčba

Fallotova tetralogie vyžaduje operaci.

Domácí léčení

Domácí léčba není možná, je nutné podstoupit operaci.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Navštivte svého lékaře, pokud vaše dítě má nějaké příznaky Fallotovy tetralogie. Vyhledejte lékaře ihned, pokud má díte namodralou kůži, pokud vaše dítě omdlévá nebo má potíže s dýcháním.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

  1. Může být Fallotova tetralogie příčinou příznaků mého dítěte?
  2. Potřebuje mé dítě ihned operaci?
  3. Jak dlouho bude trvat, než bude dítě úplně v pořádku?
  4. Bude mít moje dítě nějaké trvalé následky?

Jak bude probíhat vyšetření?

Lékař dítě vyšetří a odebere anamnézu. Lékař může také požadovat krevní odběry, RTG hrudníku, EKG, echokardiografické vyšetření nebo srdeční katetrizaci.

Rizikové faktory

matka závislá na alkoholu, matka s cukrovkou, matka starší 40-ti let, nesprávná výživa během gravidity, zarděnky nebo jiné onemocnění během gravidity

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses